| Type | 3610JP |
|---|---|
| Communication Protocol | 3-15 Or 6-30 Psi, 0.2 -1.0 Or 0.4 -2.0 Bar, Pneumatic Signal |
| Safety Certification | NIL |
| Diagnosis | No |
| Input Signal | Electric |
| Product Name | Rotork YTC Smart Electro Pneumatic Positioner YT-3300 YT-3350 Valve Positioner Control Valve Positioner With Chinese Val |
|---|---|
| Brand | Rotork YTC |
| Model | YT-3300 YT-3350 |
| Seat, Main Valve | CTFE, Vespel SP21 |
| Bonnet, Back-cap,Body | Brass, 303 Stainless Steel, 316 Stainless Steel |
| Mounting | Direct Mount On Linear (stem) Or Rotary (ISO 5211) Actuators |
|---|---|
| Input/Output Connections | Conduit Entries Or Integral Connectors |
| Enclosure Rating | Minimum IP66 / NEMA 4X; Explosion-proof Options Available |
| Linearity | ±0.5% To ±2.0% Of Span |
| Output Air Pressure | 0 To 100% Of Supply Pressure |
| Calibration | Field Adjustable (zero, Span, Action) |
|---|---|
| Type | Electro-Pneumatic / Pneumatic Valve Positioner |
| Process/Valve Temperature Range | -196°C To +450°C |
| Output Air Pressure | 0 To 100% Of Supply Pressure |
| Input/Output Connections | Conduit Entries Or Integral Connectors |
| Usage | Challenging Transit Times And Ambient Conditions |
|---|---|
| Product | Electropneumatic Positioner |
| Material | Aluminum |
| Control Loop | 4 To 20 MA |
| Product Name | Samson 3767 |
| Mounting | Direct Mount On Linear (stem) Or Rotary (ISO 5211) Actuators |
|---|---|
| Supply Air Connection | 1/4" NPT (common) |
| Materials (Housing) | Aluminum, Stainless Steel, Or Coated Cast Iron |
| Supply Air Pressure | Typically 1.4 To 7 Bar (20 To 100 Psig) |
| Input Signal (Pneumatic) | 3-15 Psi (0.2-1.0 Bar) |
| Diagnostics | Without |
|---|---|
| Product Name | Samson 3767 |
| Product | Electropneumatic Positioner |
| Warranty | 1 Year |
| Usage | Challenging Transit Times And Ambient Conditions |
| Features | Modular |
|---|---|
| Valve Type | Angle Seat Valves |
| Min. Temperature (deg. C) | -10 |
| Construction | Brass/Bronze/Stainless Steel |
| Brand Name | Burkert |
| Valve Type | Control Valve |
|---|---|
| Customized Support | OEM |
| Type | New |
| Input Signal | Electric |
| Product Name | Fishe 3582i Electro-Pneumatic Positioner |
| Communication Protocol | HART 7 (3730-3/3731-3) |
|---|---|
| Explosion Proof | 3730=No; 3731=Yes (ATEX/IECEx Ex D) |
| Input Signal | 4-20 MA Two-Wire System (300 Ω Electrical Load)SAMSON AG |
| Mounting Compatibility | Linear/Rotary Control Valves (NAMUR/VDI/VDE)SAMSON AG |
| Protection Class | IP 56/66, NEMA 4 (Aluminum Housing) |