| Port | Main Ports In China |
|---|---|
| Packaging Details | Packing type: cardboard box Dimension: Weight: Approx. Approximate Weight 3582: 2.5 kg (5.5 pounds) 3582i: 3.6 kg (8 pounds) |
| Supply Ability | 100 Set/Sets per Month |
| Place of Origin | Guangdong, China |
| Brand Name | Fisher |
| Customized Support | OEM |
|---|---|
| Nominal Diameter | DN15 ~ DN400 |
| Nominal Pressure | PN16/25/40/63/100 |
| Operating Temperature | -196°C To 593°C |
| Flow Characteristics | Equal Percentage, Linear, Quick-opening |
| Nominal Pressure | PN16/PN25 |
|---|---|
| Operating Temperature | -30℃~200℃ |
| Nominal Diameter | DN15 ~ DN300 |
| Valve Body Material | Stainless Steel |
| Packaging Details | Wooden box + protection |
| Accuracy | 0.01% Full Scale |
|---|---|
| Certifications | CE, CSA, FM, ATEX, IECEx, GOST-R |
| Optional Accessories | Pressure Modules, Temperature Sensors, Communication Cables, PC Software |
| Power Supply | 9V DC 4 X 1.5V AA Batteries Or Rechargeable Battery |
| Output Resolution | 0.001 MA |
| Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Condition | New |
| Supply Air Pressure | 140 To 700 KPa |
| Input Signal | 4-20mA DC |
| Enclosure Classification | JIS C0920 Watertight, NEMA Type 4X ,IP66 |
| Corrosion Protection | KS |
|---|---|
| Temperature Of Media | High Temperature |
| Ambient Temperature | - 30 °C To +70 °C |
| Torque Range | 10 Nm To 32 000 Nm |
| Handwheel Operation | Manual |
| Model Number | DVC6200/ DVC2000/ DVC7k/ 3582i |
|---|---|
| Certifications | ATEX, FM, IEC, And CSA Approvals. Intrinsically Safe And Non-incendive (energy Limited) |
| Ambient Temperature | - 30 °C To +70 °C |
| Corrosion Protection | KS |
| Output Speed | 4 To 180 Rpm |
| Opening Angle | 24 To 100° |
|---|---|
| Size | 1/4 NPT |
| Voltage | 24VDC |
| Rated Travel | 7.5/15/30 |
| Actuator Size | 120/ 175/ 240/ 350/ 355/ 700/ 750 |
| Product Name | Azbil AVP300/301/302 Smart Pneumatic Valve Positioner |
|---|---|
| Applicable Actuator | Pneumatic Single And Double Acting, Linear And Rotary Motion Actuator |
| Input Signal | 4-20 MA DC |
| Communication System | HART6 Communication |
| Output Signal | 4-20 MA DC |
| Input Current | 4-20 MA DC (Standard) |
|---|---|
| Repeatability | Within ±0.5% F.S. |
| Output Flow | ≥ 80 L/min (ANR) At 0.14 MPa Supply; ≥ 200 L/min At 0.4 MPa |
| Ambient & Fluid Temperature Range | -20 °C To 80 °C (non-hazardous Areas) |
| Weight | Approx. 2.4 Kg |