| Pressure Connections | 1/4 NPT Internal |
|---|---|
| Product Style | New |
| Electrical Connection | 1/2-14 NPT Conduit Connection |
| Sensitivity | A 10% Change In Supply |
| Maximum Current | 30 VDC Compliance Voltage |
| Electrical Connection | 1/2-14 NPT Conduit Connection |
|---|---|
| Product Style | New |
| Materials | Stainless Steel,Copper,Brass ,Low Copper Aluminum Alloy |
| Product Type | Valve Position |
| Sensitivity | A 10% Change In Supply |
| Valve Setpoint | 4-20mA, 450 Ohms Input Resistance |
|---|---|
| Housing Material | Aluminum |
| Orifice | DN 4.0 |
| Repeatability | ±0.1% |
| Degree Of Protection | IP 54 |
| Feedback | With Feedback |
|---|---|
| Supply Media | Air Oil Gas |
| Model Number | Fisher DVC6200 |
| Repeatability | ≤0 .25% |
| Sub-Type | Digital |
| Feedback | With Feedback |
|---|---|
| Supply Media | Air Oil Gas |
| Model Number | Fisher DVC6200 |
| Repeatability | ≤0 .25% |
| Sub-Type | Digital |
| Product Name | Digital Valve Positioner Price Of DVC6200 Control Valve With Fisher Valve Positioner |
|---|---|
| Brand | Fisher |
| Model | DVC6200 |
| Matrial | Aluminum /stainless Steel |
| Valve Style | Positioner |
| Warranty | 3 Years |
|---|---|
| Model Number | DVC6200 |
| Mounting Type | Integral Mounted |
| Data Interface | Wired |
| Max Outlet Pressure | 145 Psig |
| Warranty | 3 Years |
|---|---|
| Model Number | DVC6200 |
| Mounting Type | Integral Mounted |
| Data Interface | Wired |
| Max Outlet Pressure | 145 Psig |
| Temperature | ≤0.15 %/10 K |
|---|---|
| Hysteresis | ≤0.3 % |
| Minimum Current | 3.6 MA For Display 3.8 MA For Operation |
| Application | Industry |
| Temperature Of Media | High Temperature, Low Temperature, Medium Temperature, Normal Temperature |
| Model Number | DVC6200/ DVC2000/ DVC7k/ 3582i |
|---|---|
| Certifications | ATEX, FM, IEC, And CSA Approvals. Intrinsically Safe And Non-incendive (energy Limited) |
| Ambient Temperature | - 30 °C To +70 °C |
| Corrosion Protection | KS |
| Output Speed | 4 To 180 Rpm |