| Structure | Axial Flow Valve |
|---|---|
| Power | Electric |
| Customized Support | OEM |
| Nominal Diameter | DN100 - DN500 |
| Material | Cast Stainless Steel |
| Torque Range | 10 Nm-16,000 Nm (expandable To 675,000 Nm) |
|---|---|
| Communication Protocols | Modbus RTU, Profibus DP, HART |
| Operating Temperature | -60°C To +200°C |
| Explosion-proof Certification | ATEX, IECEx, NEPSI |
| Protection Rating | IP68 |
| Seal | NBR, EPDM, FKM |
|---|---|
| Usage | Pressure Control |
| Safety Certifications | NIL |
| Supply Power | Loop Powered,4-20mA |
| Supply Air | IP66 |
| Matrial | Alloy/Steel |
|---|---|
| Warranty | 1 Year |
| Handwheel Operation | Manual |
| Seat Leakage | 90CV*2.5 |
| Operating Temperature | Standard Temperature: –30 °C To +70 °C |
| Nominal Diameter | DN50-DN500 |
|---|---|
| Flow Characteristics | Linear, Equal Percentage |
| Upper Valve Cover Type | Standard Type, -46°C To 280°C |
| Connection Type | Flanged , Welded |
| Valve Plug Shape | Balanced Straight-through Cylindrical Type |
| Orifice Diameter | 7.5mm Or 9 Mm |
|---|---|
| Fuel | Diesel |
| Bonnet Type | Standard Type |
| Actuator Control Signal | 4-20mA, 0-10V, On/Off |
| Valve Controlled | SCSSV/SSV |
| Structure | Axial Flow Valve |
|---|---|
| Power | Electric |
| Customized Support | OEM |
| Nominal Diameter | DN100 - DN500 |
| Material | Cast Stainless Steel |
| Bonnet Type | Standard Type |
|---|---|
| Processing Type | Casting |
| Working Pressure | 6000psi |
| Sensitivity | ±0.2% F.S |
| Warranty | 1 Year |
| Product Name | Chines Brand Large-diameter Butterfly Valve With Rotork IQ3 Electric Actuator And IB Gear Box |
|---|---|
| Brand | ROTORK |
| Model | IQ3 |
| Matrial | Alloy/Steel |
| Valve Style | Actuator |
| Operating Temperature | Standard Temperature: –30 °C To +70 °C |
|---|---|
| Actuator Control Signal | 4-20mA, 0-10V, On/Off |
| Bonnet Type | Standard Type |
| End Connection Size | 1/2" - 24" |
| Working Pressure | 6000psi |