| Communication Protocol | 4-20 HART |
|---|---|
| Process Temperature Range | Up To 1300 °F (705 °C) Or 1922 °F (1050 °C) |
| Ambient Temperature Range | 40 To +149 °F (-40 To +65 °C) |
| Measurement Type | Oxygen, Zirconia - Brazed Disk |
| Dimensions | Probe Length Options From 18 In To 6 Ft |
| Communication Protocol | 4-20mA Analog, Discrete Alarms |
|---|---|
| Data Interface | Wired |
| Diagnostics | No |
| Input Signal | Electric |
| Mounting Type | Actuator Mount |
| Standard Display | Standard Temperature High Temperature |
|---|---|
| Approvals | FM CSA ATEX IECEx SAEx INMETRO NEPSI GOST MARINE |
| Model Number | STA 700 |
| Basic Display | Two-button Programming English And Russian |
| Protocol | 4-20mA |
| Display Type | LCD Display |
|---|---|
| Temperature Resolution | 0.05°C |
| Communication Interface | HART, FOUNDATION Fieldbus, Profibus PA |
| Material | Aluminum, Stainless Steel |
| Warranty | 1 Year |
| Display Type | LCD Display |
|---|---|
| Temperature Resolution | 0.05°C |
| Communication Interface | HART, FOUNDATION Fieldbus, Profibus PA |
| Material | Aluminum, Stainless Steel |
| Warranty | 1 Year |