| Material | 316L , AlloyC |
|---|---|
| Process Temperature | -70°C...400°C (-94°F...752°F) |
| Max. Measurement Distance | 4000m (13.123ft) H2O |
| Max. Overpressure Limit | 600 Bar (9000 Psi) |
| Measuring Cell | 400 Mbar...400 Bar(5.8 Psi...6000 Psi)relative/ Absolute |
| Ingress Protection | IP65 |
|---|---|
| Power Supply | 17.5-45 V DC |
| Wetted Materials | 316L Stainless Steel |
| Ambient Temperature | -40°C To 85°C; -20°C To 70°C (with LCD) |
| Output Signal | 4-20 MA DC + HART Protocol |
| Measurement Range | Up To 2000 Psi (137,89 Bar) Differential |
|---|---|
| Communication | Protocol4-20 MA HART, WirelessHART, FOUNDATION,Fieldbus, PROFIBUS |
| Diagnostics | Basic Diagnostics, Loop Integrity |
| Output | Differential Pressure, Scaled Variable |
| Rangedown | Up To 150:1 |
| Measuring Principle | Potentiometric |
|---|---|
| Process Temperature | -15 To 80 °C (5 To 176 °F) |
| Temperature Sensor | NTC 30K |
| Process Pressure | 0.8 To 17 Bar (11.6 To 246.5 Psi) Absolute |
| Dimension | 12 Mm (0.47 Inch) |
| Actuator Compatibility | Single-acting (spring-return) & Double-acting |
|---|---|
| Calibration | Field Adjustable (zero, Span, Action) |
| Air Consumption (Steady State) | Low, Typically < 0.1 SCFM |
| Brand / Manufacturer | Masoneilan |
| Output Air Pressure | 0 To 100% Of Supply Pressure |
| Ingress Protection | IP65 |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Power Supply | 12-45 V DC |
| Ambient Temperature | -29°C To 93°C (amplifier); -40°C To 104°C (sensor) |
| Relative Humidity | 0-100% RH |
| Measurement Principle | Vortex |
|---|---|
| Warranty | Up To 5-year Limited Warranty |
| Nominal Diameter | DN15–DN600 (½″–24″) |
| Protocol Support | HART, FOUNDATION Fieldbus, PROFIBUS PA |
| Pressure | 2.5-6.4Mpa |
| Ingress Protection | IP65 |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Power Supply | 12-45 V DC |
| Ambient Temperature | -29°C To 93°C (amplifier); -40°C To 104°C (sensor) |
| Relative Humidity | 0-100% RH |
| Measurement Principle | Vortex |
|---|---|
| Wetted Material | Stainless Steel; 316 / 316L And CF3M |
| Sensitivity | Up To 150:1 |
| Nominal Diameter | DN15–DN600 (½″–24″) |
| Warranty | Up To 5-year Limited Warranty |
| Pressure Range | Up To 40 Bar |
|---|---|
| Control Signal | 4-20mA/0-10V |
| Conditional | New |
| Connection Type | Flange, Thread |
| Protocol Support | HART, FOUNDATION Fieldbus, PROFIBUS PA |