| Type | Vortex Flowmeter |
|---|---|
| Accuracy | +/-0.5% |
| Material | Aluminum Alloy, Stainless Steel |
| Protection Level | IP65 |
| Ambient Temperature | -20℃~+55℃ |
| Medium | Liquid, Gas, Steam |
|---|---|
| Accuracy | +/-1%, +/-0.75%, +/-0.65% |
| Flow Rate | 0.2 To 2100 M³/h (0.15 To 1520 Ft³/min) |
| Max. Process Pressure | PN 100, Class 600, 20K |
| Digital Communication | HART, PROFIBUS PA, FOUNDATION Fieldbus |
| Medium | Liquid, Gas, Steam |
|---|---|
| Accuracy | +/-1%, +/-0.75%, +/-0.65% |
| Flow Rate | 0.2 To 2100 M³/h (0.15 To 1520 Ft³/min) |
| Max. Process Pressure | PN 100, Class 600, 20K |
| Digital Communication | HART, PROFIBUS PA, FOUNDATION Fieldbus |
| Conditional | New |
|---|---|
| Output Signal | 4 To 20 MA With HART |
| Heating Jacket | Class 150 |
| Temperature Sensor | Thermistor |
| Protection | IP66/67 (option: IP68) |
| Measurement Principle | Vortex |
|---|---|
| Connection Type | Threaded/Flanged |
| Warranty | Up To 5-year Limited Warranty |
| Degree Of Protection | IP66 |
| Wetted Material | Stainless Steel; 316 / 316L And CF3M |
| Cooling Type | Forced Cooling |
|---|---|
| Medium Temperature | -196 To 425 °C |
| Storage Function | 1000 Record Can Be Saved |
| Connection Type | Threaded/Flanged |
| Protocol Support | HART, FOUNDATION Fieldbus, PROFIBUS PA |
| Type | Vortex Flowmeter |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Temperature | Temperature |
| Ingress Protection | IP 66/67 |
| Pressure | Max. 100 Bar / 1450 Psi |
| Medium | Liquid, Gas, Steam |
|---|---|
| Accuracy | +/-1%, +/-0.75%, +/-0.65% |
| Flow Rate | 0.2 To 2100 M³/h (0.15 To 1520 Ft³/min) |
| Max. Process Pressure | PN 100, Class 600, 20K |
| Digital Communication | HART, PROFIBUS PA, FOUNDATION Fieldbus |
| Precision | High Precision |
|---|---|
| Weight | Depends On Specific Instrument |
| Sensitivity | Up To 150:1 |
| Wetted Material | Stainless Steel; 316 / 316L And CF3M |
| Power Module Life | Up To 10-year Life, Field Replaceable (order Separately) |
| Wetted Material | Stainless Steel; 316 / 316L And CF3M |
|---|---|
| Sensitivity | Up To 150:1 |
| Flange Options | ANSI Class 150 To 1500 |
| Temperature Range | -200°C To +850°C |
| Measurement Range | Digital Or Analog |