| Body Type | Full Bore Size, Reduced Bore Size, Jacketed Valve Size |
|---|---|
| Body Size | 1/2"(15A)~16"(400A), 4"*3"~18"*16", 1/2"*1"~12"*10"*8" |
| Body Rating | 150#~600#, 10K~40K |
| Fluid Temperature | -45~+600°C |
| Connections | Flanged(RF) |
| Standard Or Nonstandard | Standard |
|---|---|
| Communication Protocol | 4-20 MA HART |
| Accuracy | ±0.50% Of Output Span (independent Linearity) |
| Rangedown | Up To 10:1 (5:1 For Range 1) |
| Media | Gas |
| Maximum Hysteresis | 0.3 % |
|---|---|
| Stroke Range | 8-260 Mm |
| Model Number | SRD991 |
| Input Pressure | 1.4-6 Bar |
| Linearity | < 0.4 % Of The Travel Span |
| Housing Material | Anodised Aluminium Alloy An Composited Polymer |
|---|---|
| Weight | 1.8kg -3.4kg |
| Supply Pressure | 1.4-8 Bar |
| Supply Power | 4-20 MA |
| Voltagemax | 30VDC |
| Shell Material | Industrial Aluminum Housing |
|---|---|
| Data Interface | Wired |
| Model Number | 3582i |
| Process Control | Flow, Pressure, Temperature, Level |
| Supply Media | Air |
| Packaging Details | Carton + wooden box + protection |
|---|---|
| Delivery Time | 45-60 working days |
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1000 units per year |
| Place of Origin | China |
| Customized Support | OEM |
|---|---|
| Nominal Diameter | DN15 ~ DN400 |
| Nominal Pressure | PN16/25/40/63/100 |
| Operating Temperature | -196°C To 593°C |
| Flow Characteristics | Equal Percentage, Linear, Quick-opening |
| Weight | 2.25 Kg To 9.9 Kg Depending On Model Variant |
|---|---|
| Mounting Compatibility | Rotary/linear Actuators |
| Protocols | HART 5/7, Foundation Fieldbus, Profibus PA |
| Ambient Temperature | -20 °C To +85 °C (standard); Options Down To -55 °C Available |
| Valve Type | Control Valve |
| Mounting Type | Direct Or Remote Mounting On Rotary Or Linear Control Valves |
|---|---|
| Communication Protocol | HART (Highway Addressable Remote Transducer) |
| Input Signal | 4-20 MA DC |
| Air Supply Pressure | 1.4 To 7 Bar (20 To 100 Psi) |
| Air Consumption | Approx. 0.4 Kg/h (at 1.4 Bar) |
| Mounting Type | Direct Or Remote Mounting On Rotary Or Linear Control Valves |
|---|---|
| Communication Protocol | HART (Highway Addressable Remote Transducer) |
| Input Signal | 4-20 MA DC |
| Air Supply Pressure | 1.4 To 7 Bar (20 To 100 Psi) |
| Air Consumption | Approx. 0.4 Kg/h (at 1.4 Bar) |