| Temperature Range | -30°C To +70°C |
|---|---|
| Protection Class | IP68 |
| Torque Range | 10 Nm-32000 Nm |
| Power Supply | 3ph/400V/50Hz (other Voltage On Request) |
| Packaging Details | As required |
| Torque Range | 100-2300 Nm |
|---|---|
| Ambient Temperature | -25 ° C ~+70° C |
| Electrical Interface | 2 NPT 3/4,2 NPT1 1/2 |
| Switching Time | 19 -47s |
| Protection Class | IP67. Optional IP68 |
| Product Name | Non-Intrusive Multi-Turn Actuators - Limitorque MX Series B |
|---|---|
| Torque Rating Range | 20 To 1,700 Ft-lb Output Torque |
| Speed | 15 To 200 RPM |
| Temperature | -30°C To 70°C (-22°F To 158°F) |
| Packaging Details | Wooden box + protection |
| Action | Linear Rotary Type |
|---|---|
| Supply Pressure | 0.14 To 0.7 MPa |
| Signal | 4 20 MA DC |
| Accuracy | High Control Precision |
| Protection | IP66 Waterproof Dustproof |
| Actuator Motion Type | Linear Stem, Rotary Stem, Crank Arm |
|---|---|
| Max Output Force/Torque | 533787 N, 11300 N-m, 138000 N-m |
| Supply Voltage | AC100V, AC220V, AC440V, DC48V, AC120V |
| Max Stroke/Angle | 550mm, 90°, 90° |
| Control Signal | 4-20mA DC, Direct-digital, Pulse, Two Position |
| Input Pressure | 1.4...6 Bar |
|---|---|
| Ambient Air Temperature For Operation | -40...80 °C (-40...176 °F) |
| Communication Port Protocol | HART, 4...20 MA Profibus FOUNDATION Fieldbus |
| IP Degree Of Protection | IP66 |
| Maximum Pressure | 6 Bar ,90 Psi |
| Product Name | Neles ND7000 Intelligent Valve Controller |
|---|---|
| Communication | HART |
| Diagnostics | Yes |
| Protection Class | IP66 |
| Temperature Range | -40 ... +85 °C / -40 ... +185 °F, Standard Version |
| Product Name | Sipos G7 Electric Actuator For Fisher EWT EZ Control Valve And Valve Actuator |
|---|---|
| Brand | Sipos |
| Model | G7 |
| Matrial | Alloy/Steel |
| Valve Style | Actuator |
| Operating Temperature Limits | -58°F To 185°F (-50°C To 85°C) |
|---|---|
| Storage Temperature Limits | -58°F To 200°F (-50°C To 93°C) |
| Supply Pressure Effect | 0.05% Per Psi |
| Relative Humidity | 10 To 90% Non-condensing |
| Insulation Resistance | Greater Than 10 G Ohms At 50% RH |
| Accessories | Solenoid Valve |
|---|---|
| Power | 0.2-2.2KW |
| Body Design | Short Pattern |
| Control Range | 0-100% |
| Temperature Of Media | Low Temperature |