| Product Name | Samson Positioner Valve Type 3731-3 3730-2 3730-3 3730-4 3730-5 And Digital Positioner For Valve |
|---|---|
| Brand | SAMSON |
| Model | 3730 |
| Matrial | Aluminum /stainless Steel |
| Valve Style | Positioner |
| Product Name | Samson Positioner Valve Type 3731-3 3730-2 3730-3 3730-4 3730-5 And Digital Positioner For Valve |
|---|---|
| Brand | SAMSON |
| Model | 3730 |
| Matrial | Aluminum /stainless Steel |
| Valve Style | Positioner |
| Signal - Communication | HART 5 Or 7 Over 4-20mA |
|---|---|
| Diagnostics | Standard Diagnostics;Advanced Diagnostics |
| Construction / Materials | Copper-free Aluminum Housing |
| Operating Temperature | -50°C To +85°C |
| Supply Pressure | Single-Acting: 20 To 100 Psi Max (1.4 To 6.9 Bar) |
| Product Name | Neles ND9000 Intelligent Valve Controller |
|---|---|
| Temperature Range | -40 ... +85 °C / -40 ... +185 °F, Standard Version |
| Protection Class | IP66 / NEMA 4X Enclosure |
| Communication | HART, FOUNDATION Fieldbus, Profibus PA |
| Diagnostics | Yes |
| Communication Protocol | 4-20 MA HART |
|---|---|
| Output Signal | Pneumatic Pressure Up To 145 Psig (10 Bar) |
| Protection Rating | IP66/IP67 (dust-tight And Water-resistant) |
| Power Supply | 24V DC (9.5V Minimum For Analog Control, 10V For HART) |
| Accuracy | ±0.50% Of Output Span (independent Linearity) |
| Supply Media | Air, Natural Gas, Nitrogen |
|---|---|
| Position Control | Throttling Control, On/Off |
| Input Signal | Electric |
| Data Interface | Wired |
| Max Outlet Pressure | 145 Psig |
| Software Configuration | Flowserve Logix Software |
|---|---|
| Stem Travel Range | 10 - 100 Mm (for Linear Valves) |
| Valve Characterization | Linear, Equal %, Quick Open (selectable) |
| Accuracy | < ±0.5% Of Span |
| Loop Indicators | : LCD For Position, Signal, And Alarms |
| Action | Linear Rotary Type |
|---|---|
| Supply Pressure | 0.14 To 0.7 MPa |
| Signal | 4 20 MA DC |
| Accuracy | High Control Precision |
| Protection | IP66 Waterproof Dustproof |
| Type | 3710 |
|---|---|
| Communication Protocol | 3-15 Or 6-30 Psi, 0.2 -1.0 Or 0.4 -2.0 Bar Pneumatic Signal |
| Safety Certification | NIL |
| Diagnosis | No |
| Input Signal | Pneumatic |
| Repeatability | ≤ 0.25% |
|---|---|
| Deadband | ≤ 0.3% |
| Hysteresis | ≤ 1.0% |
| Linearity | +/-1.25% |
| CONTROL LOOP | 4 To 20 MA |