| Input Signal | Electric |
|---|---|
| Data Interface | Wired |
| Position Control | Throttling Control, On/Off |
| Supply Media | Air, Natural Gas, Nitrogen |
| Process Control | Flow, Pressure, Temperature, Level |
| Product Name | Masoneilan 28000 Series Varipak Valve |
|---|---|
| Temperature Range | -196 °C To +343 °C; Varilog: -29 °C To +343 °C |
| Pressure Ratings | ANSI 150-1500 (flange), ANSI 150-2500 (flangeless/threaded) |
| Actuator | Spring Diaphragm (direct/reverse Action) |
| Power | Pneumatic |
| Air Supply | 1.4-8 Bar (20-115 Psi) |
|---|---|
| Flow Capacity | Cv 0.5-20 |
| Air Connections | G Or NPT |
| Optional Solenoid Valve | With |
| Supply Power | 4 To 20mA, Loop Powered |
| Standard Or Nonstandard | Standard |
|---|---|
| Media | Gas |
| Output Signal | Pneumatic Pressure Up To 145 Psig (10 Bar) |
| Process Control | Flow, Pressure, Temperature, Level |
| Corrosionresistance | High |
| Input Signal | Electric |
|---|---|
| Operating Temperature | Standard Temperature, High Temperature |
| Power Source | Local |
| Communication Protocol | 4-20 MA HART |
| Diagnostics | Yes |
| Communication Protocol | 4-20 MA HART |
|---|---|
| Output Signal | Pneumatic Pressure Up To 145 Psig (10 Bar) |
| Protection Rating | IP66/IP67 (dust-tight And Water-resistant) |
| Power Supply | 24V DC (9.5V Minimum For Analog Control, 10V For HART) |
| Accuracy | ±0.50% Of Output Span (independent Linearity) |
| Position Control | Throttling Control, On/Off |
|---|---|
| Max Outlet Pressure | 145 Psig |
| Condition | New And Origin |
| Certifications | CSA, FM, ATEX, IECEx, CUTR, Peso, KGS, INMETRO, NEPSI, TIIS, Natural Gas Certified |
| Warranty | One Year |
| Position Control | Throttling Control, On/Off |
|---|---|
| Max Outlet Pressure | 145 Psig |
| Condition | New And Origin |
| Certifications | CSA, FM, ATEX, IECEx, CUTR, Peso, KGS, INMETRO, NEPSI, TIIS, Natural Gas Certified |
| Warranty | One Year |
| Communication Protocol | HART, 4-20mA Analog |
|---|---|
| Input Signal | Electric |
| Operating Temperature | Standard Temperature, High Temperature |
| Supply Media | Air, Non Corrosive Gas |
| Max Outlet Pressure | 101 Psig |
| Port | Main Ports |
|---|---|
| Item | Intelligent Valve Positioner |
| Model | EDP300 |
| Feature | Advanced Performance |
| Packaging Details | Packing type: cardboard box Dimension: Weight: Approx. 3.5Kg/set |