| Product Name | Neles ND9000 Intelligent Valve Controller |
|---|---|
| Temperature Range | -40 ... +85 °C / -40 ... +185 °F, Standard Version |
| Communication | HART, FOUNDATION Fieldbus, Profibus PA |
| Diagnostics | Yes |
| Protection Class | IP66 / NEMA 4X Enclosure |
| Communication | HART Revision 5 Or 7 Protocol |
|---|---|
| Air Supply Pressure | Single-Acting: 20 To 100 Psi Max (1.4 To 6.9 Bar) |
| Actuator Size | 2-12 Inch |
| Materials | Tropicalized Aluminum |
| Air Supply | 30 Psi (2.1 Bar |
| Product Name | Neles ND7000 Intelligent Valve Controller |
|---|---|
| Communication | HART |
| Diagnostics | Yes |
| Protection Class | IP66 |
| Temperature Range | -40 ... +85 °C / -40 ... +185 °F, Standard Version |
| Product Name | PN 10 To PN 40 Pressure Rating 3351DIN Version Pneumatic Globe Valve With Flowsreve 3200MD Positioner |
|---|---|
| Brand | SAMSON |
| Model | 3351 - Pneumatic - DIN |
| Matrial | Alloy/Steel |
| Valve Style | Globe Valve |
| Type | AD DVC6200 |
|---|---|
| Communication Protocol | HART 4-20 MA |
| Data Interface | Wired |
| Diagnosis | Have |
| Input Signal | Electrical |
| Output Speed | 4 To 180 Rpm |
|---|---|
| Ambient Temperature | - 30 °C To +70 °C |
| Model Number | SA/SAR/SAV/SAVR/SAEX |
| Certifications | ATEX, FM, IEC, And CSA Approvals. Intrinsically Safe And Non-incendive (energy Limited) |
| Handwheel Operation | Manual |
| Corrosion Protection | KS |
|---|---|
| Handwheel Operation | Manual |
| Rotation Angle | Min 2.5° Max 100° |
| Media | Gas |
| Seal Protection | IP68 |
| Control Type | On/Off, Throttling |
|---|---|
| Structure | Control |
| Power Source | Pneumatic, Manual |
| Power | Pneumatic |
| Actuation | Spring-return, Linear |
| Position Control | Throttling Control, On/Off |
|---|---|
| Max Outlet Pressure | 145 Psig |
| Condition | New And Origin |
| Certifications | CSA, FM, ATEX, IECEx, CUTR, Peso, KGS, INMETRO, NEPSI, TIIS, Natural Gas Certified |
| Warranty | One Year |
| Process Control | Flow, Pressure, Temperature, Level |
|---|---|
| Communication Protocol | 4-20 MA HART |
| Corrosionresistance | High |
| Protection Rating | IP66/IP67 (dust-tight And Water-resistant) |
| Power Supply | 24V DC (9.5V Minimum For Analog Control, 10V For HART) |