| Material | Nodular Ductile Iron, Heat Treated |
|---|---|
| Inherent Characteristics | Linear |
| Leakage | 0.01% X Rated Valve Capacity |
| Warranty Period | 1 Year |
| Trim | Eccentric Rotary Plug |
| Product Name | Rotork YT-1000R Electro-Pneumatic Valve Positioners |
|---|---|
| Input Signal | 4-20 MA DC |
| Supply Pressure | 1.4 To 7 Bar / 20 To 102 Psi |
| Air Connection | RC 1/4, 1/4 NPT,G 1/4 |
| Ingaress Protection | IP66 |
| Power Source | Local |
|---|---|
| Maximum Current | 30 VDC Compliance Voltage |
| Signal Communication | HART 5 Or 7 Over 4-20mA |
| Flow Characteristics | Modified Equal Percentage, Linear |
| Air Supply | 1.4 To 6.0 Bar |
| Calibration | Fast, Accurate One Button Quick-Cal |
|---|---|
| Type | BALL VALVES, Globe Valves |
| Power | Pneumatic |
| Structure | Angle |
| Customized Support | OEM, ODM, OBM, OEM, ODM, OBM |
| Product Name | Neles ND7000 Intelligent Valve Controller |
|---|---|
| Communication | HART |
| Diagnostics | Yes |
| Protection Class | IP66 |
| Temperature Range | -40 ... +85 °C / -40 ... +185 °F, Standard Version |
| Mounting Type | Direct Or Remote Mounting On Rotary Or Linear Control Valves |
|---|---|
| Communication Protocol | HART (Highway Addressable Remote Transducer) |
| Input Signal | 4-20 MA DC |
| Air Supply Pressure | 1.4 To 7 Bar (20 To 100 Psi) |
| Air Consumption | Approx. 0.4 Kg/h (at 1.4 Bar) |
| Name | KIMRAY Pneumatic ABY 318 FGT PR-D REGULATOR With Flowserve 3000MD Positioner |
|---|---|
| Connection Type | 150RF |
| Body Style | Through Body |
| Trim Type | Equal Percentage |
| Seal Class | Class VI |
| Supply Media | Air, Natural Gas, Nitrogen |
|---|---|
| Communication Platform | HART |
| Data Interface | Wired |
| Diagnostics | Yes |
| Input Signal | Electric |
| Product Name | Samson Type 3963 Check Valve For Controlling Pneumatic Actuator |
|---|---|
| Design | Solenoid With Flapper/nozzle Assembly And Booster Valve |
| Degree Of Protection | IP 54 With Filter /IP 65 With Filter Check Valve |
| Enclosure | Polyamide PA 6-3-T-GF35, Black |
| Diaphragms | Chloroprene Rubber 57 Cr 868 (-20 To +80 °C) |
| Material | Carbon Steel, Stainless Steel |
|---|---|
| SIZE | NPS1-20 |
| Actuator | Pneumatic |
| Packaging Details | Standar Packing for sea and air shipment |
| Delivery Time | 90 DAYS |