| Maximum Emergency Outlet Pressure | 50 Psi / 3.4 Bar Over Outlet Pressure Setting |
|---|---|
| Approximate Weights | 0.5 Kg-1.8 Kg |
| Temperature Capabilities | -40 To 180°F / -40 To 82°C |
| Body Size And End Connection Style | 1/4 NPT |
| Material | Aluminum/stainless Steel |
| Max Outlet Pressure | 145 Psig |
|---|---|
| Maximum Outlet Pressure | 150 Psi |
| Connection | ISO5211 |
| Ambient Humidity | 10 To 95% Non-condensing |
| Lining | Without |
| Operating Temperature | Standard Temperature, High Temperature |
|---|---|
| Supply Media | Non Corrosive Gas |
| Process Control | Flow, Pressure, Temperature, Level |
| Position Control | Throttling Control, On/Off |
| Max Outlet Pressure | 145 Psig |
| SHIPPING WAY | FedEx UPS Express DeliverFedEx DHI |
|---|---|
| Memory | ROM, Fram, FLASH MEMORY, Ram, Data Memory, I/O Memory, EPROM, EEPROM |
| I/O Number | 1, 16, 8, 32, 256, 64, 128 |
| Type | PLC EtherCAT Coupler Module |
| Package | 100% Original Package |
| Product Name | Rotork YT-1000R Electro-Pneumatic Valve Positioners |
|---|---|
| Input Signal | 4-20 MA DC |
| Supply Pressure | 1.4 To 7 Bar / 20 To 102 Psi |
| Air Connection | RC 1/4, 1/4 NPT,G 1/4 |
| Ingaress Protection | IP66 |
| Body Type | Segmental Ball Valve (for 210C/220C/230C) |
|---|---|
| Body Size | 210C:1"(25A)-12"(300A);220C:1"(25A)-18"(450A);230C:6"(150A)-24"(600A) |
| Fluid Temperature | 210C/220C:-45~+500℃;230C:-45~+650℃ |
| Connections | 210C:Wafer Type;220C:Flanged(RF);230C:Flanged(RF,RTJ) |
| Body Materials | SCPH2/WCB, SCS13A/CF8, SCS14A/CF8M Etc. |
| Trim Style | Drilled Hole Cage Plug |
|---|---|
| Nominal Size | DN15 To DN400 (1/2" To 16") |
| High Pressure Size | DN25 To DN200 (1" To 8") |
| Flow Characteristic | Linear Or Equal Percentage |
| Actuator Type | Pneumatic Diaphragm Actuator |
| Connection | Flange,Clamp,Thread, Sanity Thread |
|---|---|
| Diameter Nominal | 2.5 |
| Standards | API 6DSS/6A ASME B16.34 BPVC Sec. VIII |
| Customized Support | OEM |
| Attachment To | Linear Actuator, Single Acting |
| Power Source | Pneumatic, Manual |
|---|---|
| Actuation | Spring-return, Linear |
| Structure | Control |
| Application | General |
| Warranty | 1 Year |
| Application | General |
|---|---|
| Power | Pneumatic |
| Structure | Control |
| Power Source | Pneumatic, Manual |
| Actuation | Spring-return, Linear |