| Product Name | Proline Promass F 300 Coriolis Flowmeter |
|---|---|
| Nominal Diameter Range | DN 8 To 250 |
| Measuring Range | 0 To 2 200 000 Kg/h (0 To 80 840 Lb/min) |
| Max. Process Pressure | PN 100, Class 600, 63K |
| Sensor Housing Material | Standard: 1.4301 (304) /Option: 1.4404 (316/316L) |
| Nominal Diameter Range | DN 8 To 250 (⅜ To 10") |
|---|---|
| Measuring Range | 0 To 2 200 000 Kg/h (0 To 80 840 Lb/min) |
| Max. Process Pressure | (PN 100, Class 600, 63K |
| Medium Temperature Range | Standard: –50 To +150 °C (–58…+302 °F) |
| Ambient Temperature Range | Standard: –40 To +60 °C (–40 To +140 °F) |
| Accuracy | Standard: Up To 0.05 % |
|---|---|
| Process Temperature | -40°C...+110°C |
| Rated Temperature | -40~200℃ |
| Communication Interface | Depends On Specific Instrument |
| Condition | New |
| Accuracy | Standard: Up To 0.05 % |
|---|---|
| Process Temperature | -40°C...+110°C |
| Rated Temperature | -40~200℃ |
| Communication Interface | Depends On Specific Instrument |
| Condition | New |
| Design | 40mm Sensor, Stainless Steel |
|---|---|
| Working Pressureprotocol | 2-10 Bar |
| Seals Material | Nitrile Rubber |
| Maximum Outlet Pressure | 450 Psig / 31.0 Bar |
| Usage | Differential Pressure Regulator |
| Usage | Differential Pressure Regulator |
|---|---|
| Medium Type | Water/GAS/STEAM |
| Size | 1/2" 3/4" 1" |
| Approximate Weights | 3.2~16kg |
| Working Pressureprotocol | 2-10 Bar |
| Medium | Liquid, Gas, Steam |
|---|---|
| Accuracy | +/-1%, +/-0.75%, +/-0.65% |
| Flow Rate | 0.2 To 2100 M³/h (0.15 To 1520 Ft³/min) |
| Max. Process Pressure | PN 100, Class 600, 20K |
| Digital Communication | HART, PROFIBUS PA, FOUNDATION Fieldbus |
| Wetted Materials | Measuring Tube: 1.4539 (904L); 1.4404 (316/316L); Alloy C22, 2.4602 (UNS N06022) Connection: 1.4404 (316/316L); Alloy C22, 2.4602 (UNS N06022); 1.4301 (F304) |
|---|---|
| Measuring Range | 0 To 2 200 000 Kg/h (0 To 80 840 Lb/min) |
| Density (liquid) | ±0.0005 G/cm³ |
| Mass Flow (gas) | ±0.25 % |
| Nominal Diameter Range | DN 8 To 250 (⅜ To 10") |
| Accuracy | ±0.15 % |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Medium Temperature Range | -40 To +150 °C (-40 To +302 °F) |
| Degree Of Protection | Standard: IP66/67, Type 4X Enclosure IP69 |
| Max. Process Pressure | PN 100, Class 600, 63K |
| Medium | Water, Oil, Liquid, Air, Corrosive Liquid |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Power Supply | AC 100 To 230 V / DC 24 V |
| Product Name | Coriolis Flowmeter |
| Accuracy | +/-0.5% |