| Type | Digital |
|---|---|
| Medium | Air |
| Measurement Range | 0.014...0.7 Mln/min To 11000 M3 N/h |
| Connectivity | Flange |
| Volume Flow (standard) | ±0.5 % O.r. ± 1 Mm/s (0.04 In/s) |
| Process Connections | Threaded, Flange, Hygienic, Remote Seal |
|---|---|
| Wireless Range | Internal Antenna (225 M) |
| Rangedown | Up To 150:1 |
| Condition | New |
| Fluid Media | Air, Water, Oil, Gas |
| Ambient Relative Humidity | ≤93%RH |
|---|---|
| Connection Type | Flange, Thread |
| Control Signal | 4-20mA/0-10V |
| Positioner | Optional |
| Nominal Diameter | DN15–DN600 (½″–24″) |
| Volume Flow (option) | ±0.2 % O.r. ± 2 Mm/s (0.08 In/s) Flat Spec |
|---|---|
| Type | Digital |
| Accuracy | +/-0.05% |
| Medium | Air |
| Measuring Range | 0.5 M3/h To 263000 M3/h (2.5gal/min To 1665 Mgal/d) |
| Volume Flow (option) | ±0.2 % O.r. ± 2 Mm/s (0.08 In/s) Flat Spec |
|---|---|
| Measuring Range | 0.5 M3/h To 263000 M3/h (2.5gal/min To 1665 Mgal/d) |
| Medium | Air |
| Volume Flow (standard) | ±0.5 % O.r. ± 1 Mm/s (0.04 In/s) |
| Connectivity | Flange |
| Model | Spirax Sarco HV3 Bronze Bodied Globe Stop Valves For Steam Water Oil Air Applications With Handwheel |
|---|---|
| Connection Type | 2 Wire |
| Output Signal | 4 ~ 20 MA DC |
| Brand | Spirax Sarco |
| Bus/Sensor | 4-20 MA Transmitter |
| Wireless Update Rate | 1 Sec. To 60 Min., User Selectable |
|---|---|
| Power Module Life | Up To 10-year Life, Field Replaceable (order Separately) |
| Wetted Material | Stainless Steel; 316 / 316L And CF3M |
| Communication Protocol | 4-20 MA HART |
| Wireless Range | Internal Antenna (225 M) |
| Sensitivity | Up To 150:1 |
|---|---|
| Weight | Depends On Specific Instrument |
| Wetted Material | Stainless Steel; 316 / 316L And CF3M |
| Wireless Update Rate | 1 Sec. To 60 Min., User Selectable |
| Measuring Range | Up To 2000 Psi (137,89 Bar) Differential |
| Valve Body Design Conditions | PN16 |
|---|---|
| Size | 340*240*240mm |
| Weight | 82kg |
| PMA - Maximum Allowable Pressure | 16 Bar G |
| TMA - Maximum Allowable Temperature | 220℃ |
| Measuring Range | Up To 2000 Psi (137,89 Bar) Differential |
|---|---|
| Wireless Range | Internal Antenna (225 M) |
| Sensitivity | Up To 150:1 |
| Weight | Depends On Specific Instrument |
| Wireless Update Rate | 1 Sec. To 60 Min., User Selectable |