| Valve Type | Linear Or Rotary Motion Control Valve |
|---|---|
| Repeatability | ± 0.3 Percent Full Span |
| Required Terminal Voltage | 9 VDC At 20mA |
| Power Supply | 4-20mA |
| Minimum Current Signal | 3.2mA |
| Power Supply | 4-20 MA |
|---|---|
| Ambient Temperature | -58 To 185° F (-50 To 85° C) |
| Diagnostics | Yes |
| Communication | HART Revision 5 Or 7 Protocol |
| Air Supply Pressure | 20 To 150 Psi Max (1.4 To 10.3 Bar) |
| Range | 14” Through 120” (355 Through 3048 Mm) |
|---|---|
| Body Materials | Carbon Steel; Stainless Steel; Chrome-moly |
| Displacer Materials | Stainless Steel; Other Materials On Request |
| Torque Tube Materials | Inconel; Stainless Steel Other Materials On Request |
| Type | Digital Level Transmitter |
| Range | 14” Through 120” (355 Through 3048 Mm) |
|---|---|
| Body Materials | Carbon Steel; Stainless Steel; Chrome-moly |
| Displacer Materials | Stainless Steel; Other Materials On Request |
| Torque Tube Materials | Inconel; Stainless Steel Other Materials On Request |
| Type | Digital Level Transmitter |
| Pressure Class / Ratings | ANSI Class 150 To ANSI Class 2500 |
|---|---|
| Type | Digital Level Transmitter |
| Accuracy | ±0.1% |
| Material | Carbon Steel ,Stainless Steel ,Chrome-Moly Alloy |
| Level Range | 355 Mm Through 3048 Mm |
| Pressure Class / Ratings | ANSI Class 150 To ANSI Class 2500 |
|---|---|
| Type | Digital Level Transmitter |
| Accuracy | ±0.1% |
| Material | Carbon Steel ,Stainless Steel ,Chrome-Moly Alloy |
| Level Range | 355 Mm Through 3048 Mm |
| Communication Platform | HART |
|---|---|
| Type | Digital Valve Positioner |
| Supply Pressure | 20 - 100 Psi (1.4 – 7 Bar) |
| Warranty | 1 Year |
| Shell Material | Industrial Aluminum Housing |
| Communication Platform | HART |
|---|---|
| Type | Digital Valve Positioner |
| Supply Pressure | 20 - 100 Psi (1.4 – 7 Bar) |
| Warranty | 1 Year |
| Shell Material | Industrial Aluminum Housing |
| Pressure Range | Up To 40 Bar |
|---|---|
| Control Signal | 4-20mA/0-10V |
| Conditional | New |
| Connection Type | Flange, Thread |
| Protocol Support | HART, FOUNDATION Fieldbus, PROFIBUS PA |
| Warranty | 3 Years |
|---|---|
| Model Number | DL3010 |
| Mounting Type | Integral Mounted |
| Data Interface | Wired |
| Max Outlet Pressure | 145 Psig |