| Diagnostics | Yes |
|---|---|
| Construction / Materials | Copper-free Aluminum Housing |
| Operating Temperature | -50°C To +85°C |
| Pneumatics Action | Single Or Double Acting, Fail Safe/Rotary And Linear |
| Supply Pressure(Single-Acting) | 20 To 100 Psi Max (1.4 To 6.9 Bar) |
| Features | Easy, Simple, Accurate |
|---|---|
| Condition | New |
| Type | Digital Valve Positioner |
| Diagnostics | Standard Diagnostics,Advanced Diagnostics |
| Linearity | +/- 1 Percent Full Scale |
| Calibration | Field Adjustable (zero, Span, Action) |
|---|---|
| Type | Electro-Pneumatic / Pneumatic Valve Positioner |
| Hazardous Area Approvals | ATEX, IECEx, FM, CSA (for Certified Models) |
| Supply Air Connection | 1/4" NPT (common) |
| Input Signal (Pneumatic) | 3-15 Psi (0.2-1.0 Bar) |
| Calibration | Field Adjustable (zero, Span, Action) |
|---|---|
| Materials (Housing) | Aluminum, Stainless Steel, Or Coated Cast Iron |
| Air Consumption (Steady State) | Low, Typically < 0.1 SCFM |
| Process/Valve Temperature Range | -196°C To +450°C |
| Input Signal (Electro-Pneumatic) | 4-20 MA DC (Standard) |
| Features | Easy, Simple, Accurate |
|---|---|
| Condition | New |
| Linearity | +/- 1 Percent Full Scale |
| Air Supply Pressure | M-900 IA 150P Articulate Robot Heavy Mechanical Arm Cutting Robot |
| Accuracy | +/- 0.5 Percent Full Span |
| Type | Electro-Pneumatic / Pneumatic Valve Positioner |
|---|---|
| Supply Air Pressure | Typically 1.4 To 7 Bar (20 To 100 Psig) |
| Hazardous Area Approvals | ATEX, IECEx, FM, CSA (for Certified Models) |
| Input Signal (Pneumatic) | 3-15 Psi (0.2-1.0 Bar) |
| Process/Valve Temperature Range | -196°C To+450°C |
| Mounting | Direct Mount On Linear (stem) Or Rotary (ISO 5211) Actuators |
|---|---|
| Input/Output Connections | Conduit Entries Or Integral Connectors |
| Enclosure Rating | Minimum IP66 / NEMA 4X; Explosion-proof Options Available |
| Linearity | ±0.5% To ±2.0% Of Span |
| Output Air Pressure | 0 To 100% Of Supply Pressure |
| Features | Easy, Simple, Accurate |
|---|---|
| Condition | New |
| Air Delivery | 280 SLPM @ 30psi |
| Model Number | Industrial Robotic Arm R-1000 IA 80F 6 Axes Robot For Machine Loading |
| Linearity | +/- 1 Percent Full Scale |
| Pneumatics Action | Single Or Double Acting, Fail Safe,Rotary And Linear |
|---|---|
| Condition | New |
| Minimum Current Signal | 3.2 MA |
| Air Delivery | 280 SLPM @ 30psi |
| Pneumatics | Air Or Sweet Natural Gas – Regulated And Filtered |
| Leakage | 0.01% X Rated Valve Capacity |
|---|---|
| Connections | Flanged |
| Inherent Characteristics | Linear |
| Basic Error | ±1% |
| Control Signal | 4-20 MA |