| Valve Size | DN 15-DN 100 |
|---|---|
| Condition | New |
| Supply Pressure | 0.05-16 Bar |
| Length | 130-350mm |
| Height H1 | 335-540mm |
| Type | EZH And EZHSO Series |
|---|---|
| Body Sizes | NPS 1, 2, 3, 4, 6, 8, 12 X 6 |
| Sizes | DN 25, 50, 80, 100, 150, 200, 300x150 |
| End Connections | NPT, CL150 RF, CL300 RF, CL600 RF, BWE, SWE |
| Inlet Pressure | 1500 Psig / 103 Bar |
| Product Name | Fisher 1098-EGR 1098H-EGR Gas Pressure Regulators Control Digital Pressure Regulator And Pressure Reducing Valve |
|---|---|
| Brand | Fisher |
| Available Configurations | Standalone Pressure Regulator |
| Model | 1098-EGR 1098H-EGR |
| Body Sizes | NPS 1, 2, 3, 4, 6, 8 X 6, 12 X 6 |
| Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Fuction | Temperature Regulator (TR) |
| Color | Blue |
| Specials | Currently No Approvals Acc. To ASME |
| Degree Of Protection | IP20 (EN60529 |
| Input Signal | 4-20mA DC Or 0-10mA DC |
|---|---|
| Conduit Entry | G 1/2 |
| Sizes | 1/2 |
| Torque | 34~13500Nm |
| Orifice Diameter | 17.5 Mm-160 Mm |
| Protective Class | IP66 |
|---|---|
| Protection Level | IP67 |
| Repetition | 1% |
| Actuator Type | Pneumatic, Electric |
| Accuracy | ±0.5% Of Full Scale |
| Cooling Type | Forced Cooling |
|---|---|
| Medium Temperature | -196 To 425 °C |
| Storage Function | 1000 Record Can Be Saved |
| Connection Type | Threaded/Flanged |
| Protocol Support | HART, FOUNDATION Fieldbus, PROFIBUS PA |
| Measuring Range | 100 Mbar To 40 Bar (absolute/gauge) |
|---|---|
| Medium Temperature | -196 To 425 °C |
| Calibration | Single Calibration |
| Ingress Protection | IP66/67 |
| Storage Function | 1000 Record Can Be Saved |
| Outside Interface | WAN, USB Available |
|---|---|
| Model | 3051 |
| Size | 1/2 - 4 Inch |
| Standard | GB/T 7305-2003 |
| Supply | Pneumatic |
| Area Classification | Intrinsically Safe |
|---|---|
| Certifications | CSA, ATEX, IECEx, Peso, INMETRO, NEPSI, CUTR |
| Communication Protocol | HART® |
| Data Interface | Wireless |
| Diagnostics | Yes |