| Operating Pressure | 2.7 Bar (40 Psig)~12 Bar (174 Psig) |
|---|---|
| Voltage Tolerance | ±10% |
| Product Type | Valve Position |
| Attachment To | Linear Actuator, Single Acting |
| Diameter Nominal | 2.5 |
| Type | DVC2000 |
|---|---|
| Communication Protocol | HART, 4-20mA Analog |
| Data Interface | Wired |
| Diagnosis | Have |
| Input Signal | Electric |
| Input Signal | Electric |
|---|---|
| Process Control | Flow, Pressure, Temperature, Level |
| Model Number | DVC6200 |
| Power Source | Local |
| Position Control | Throttling Control, On/Off |
| Supply Media | Air, Non Corrosive Gas |
|---|---|
| Diagnostics | Yes |
| Area Classification | Intrinsically Safe, Non-incendive For CSA And FM |
| Product | Digital Positioner |
| Model Number | DVC2000 |
| Input Signal | Electric |
|---|---|
| Communication Protocol | HART, 4-20mA Analog |
| Product | Digital Positioner |
| Shell Material | Industrial Aluminum Housing |
| Condition | New And Origin |
| Application | General |
|---|---|
| Material | Casting |
| Temperature Of Media | Medium Temperature |
| Pressure | Medium Pressure |
| Power | Pneumatic |
| Precision | High |
|---|---|
| Protection Rating | IP66/IP67 (dust-tight And Water-resistant) |
| Mounting Type | Ntegral Or Remote Mounting (compatible With IEC/NAMUR Standards) |
| Power Supply | 24V DC (9.5V Minimum For Analog Control, 10V For HART) |
| Ambient Temp | -10 To +60°C, -10 To +60°C, -10 To +60°C |
| Condition | New |
|---|---|
| Area Classification | Intrinsically Safe, Non-incendive For CSA And FM |
| Warranty | 1 Year |
| Operating Temperature | Standard Temperature, High Temperature |
| Max Outlet Pressure | 101 Psig |
| Application | General |
|---|---|
| Material | Casting |
| Temperature Of Media | Medium Temperature |
| Pressure | Medium Pressure |
| Power | Pneumatic |
| Application | General |
|---|---|
| Material | Casting |
| Temperature Of Media | Medium Temperature |
| Pressure | Medium Pressure |
| Power | Pneumatic |