| Product Name | Position Master ABB Digital Valve Positioner For Pressure Control Valve EDP300 Series Smart Positioner |
|---|---|
| Brand | ABB |
| Model | EDP300 |
| Matrial | Alloy/Steel |
| Valve Style | Pressure Regulators |
| Product Name | Samson 3755 Pneumatic Volume Booster For Samson Valve Work With Positioner |
|---|---|
| Brand | Samson |
| Minimum Current | 3.8 MA |
| Model | 3755 |
| Travel | 5 To 50 Mm |
| Attachment To | Linear Actuator, Single Acting |
|---|---|
| Customized Support | OEM |
| Product Name | Samson 4763 Electropneumatic Positioner |
| Warranty | 1 Year |
| Hysteresis | <0.5 % |
| Certifications | ATEX, FM, IEC, And CSA Approvals. Intrinsically Safe And Non-incendive (energy Limited) |
|---|---|
| Model Number | SVI1000 |
| Condition | New And Origin |
| Supply Pressure | 20 - 100 Psi (1.4 – 7 Bar)0.07mm |
| Warranty | 1 Year |
| Product Name | KOSO Control Valve 510T Top Guided Single Seated Globe Valves With 5200LA Diaphragm Type Actuator Pneumatic Valve |
|---|---|
| Brand | KOSO |
| Model | 510T |
| Matrial | Alloy/Steel |
| Valve Style | Globe Valve |
| Deviation | ≤1 % |
|---|---|
| Model Number | 3730-3 Samson Valve Positioner |
| Degree Of Protection | IP 66/NEMA 4X |
| Static Destruction Limit | 100 MA |
| Sensitivity | ≤0.1 % |
| Product Name | Samson Type 3963 Check Valve For Controlling Pneumatic Actuator |
|---|---|
| Design | Solenoid With Flapper/nozzle Assembly And Booster Valve |
| Degree Of Protection | IP 54 With Filter /IP 65 With Filter Check Valve |
| Enclosure | Polyamide PA 6-3-T-GF35, Black |
| Diaphragms | Chloroprene Rubber 57 Cr 868 (-20 To +80 °C) |
| Valve Type | Control Valve Part |
|---|---|
| Customized Support | OEM |
| Brand Name | Fisher |
| Warranty | 1 Years |
| Model Number | DVC6200, DVC2000, 3582, 3610, 3570 |
| Pressure Environment | Atmospheric Pressure |
|---|---|
| Nominal Diameter | 20mm To 200mm |
| Connections | Flanged (RF, RTJ), Butt Weld, Socket Weld, Integral Flanges (RF, RTJ) |
| Fluid Temperature | -196 To +565° (-320F To +1050F) |
| Nominal Pressure | 1.6MPa To 6.4MPa |
| Mounting Type | Direct Or Remote Mounting On Rotary Or Linear Control Valves |
|---|---|
| Communication Protocol | HART (Highway Addressable Remote Transducer) |
| Input Signal | 4-20 MA DC |
| Air Supply Pressure | 1.4 To 7 Bar (20 To 100 Psi) |
| Air Consumption | Approx. 0.4 Kg/h (at 1.4 Bar) |