| Disc Material | Stainless Steel |
|---|---|
| MEDIUM TEMPERATURE | -196 To 425 °C / -320.8 To 797 °F |
| PRESSURE RATING | Class 125 To Class 300 |
| Structure | Globe Valve |
| Bonnet Material | Stainless Steel |
| Input | 4-20 MA |
|---|---|
| Ambient Temperature | -20°C To +60°C |
| Shell Material | Industrial Aluminum Housing |
| Type | Digital Positioner |
| Condition | New And Origin |
| Supply Pressure | 20 - 100 Psi (1.4 – 7 Bar) |
|---|---|
| Warranty | 1 Year |
| Type | Digital Valve Positioner |
| Signal - Supply | 4-20 MA Control Signal/No External Power Required |
| Model Number | SVI1000 |
| Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Signal - Supply | 4-20 MA Control Signal/No External Power Required |
| Communication Platform | HART |
| Type | Digital Valve Positioner |
| Supply Pressure | 20 - 100 Psi (1.4 – 7 Bar) |
| Hysteresis | 0.2% |
|---|---|
| Valve Setpoint | 4-20mA, 450 Ohms Input Resistance |
| Compliance Voltage | 10 VDC |
| Communication Protocol | HART |
| Voltage Supply (maximum) | 30 VDC |
| Set Point | 4 To 20 MA |
|---|---|
| Valve Travel | 3.6 To 300 Mm |
| Opening Angle | 24 To 100° |
| Material | Steel |
| Communication | HART® Field Communication Protocol |
| Application Scenario | Water, Steam, Gas, Etc |
|---|---|
| Material | Material |
| Operating Temperature | Standard Temperature |
| Critical Service | Dirty Service, Erosive |
| Gas Supply Pressure Range | 140 To 700 KPa |
| Product Name | Neles ND9000 Intelligent Valve Controller |
|---|---|
| Temperature Range | -40 ... +85 °C / -40 ... +185 °F, Standard Version |
| Communication | HART, FOUNDATION Fieldbus, Profibus PA |
| Diagnostics | Yes |
| Protection Class | IP66 / NEMA 4X Enclosure |
| Attachment | Pipe Or Wall Mounting |
|---|---|
| Mounting Position | Upright, Condensate Drainage Downwards |
| Ambient Temperature | -40 … +60°C |
| Material | Steel |
| Weight, Approx. | 1.8 Kg |
| Set Point | 4 To 20 MA |
|---|---|
| Valve Travel | 3.6 To 300 Mm |
| Opening Angle | 24 To 100° |
| Material | Steel |
| Communication | HART® Field Communication Protocol |