| Pneumatics Action | Single Or Double Acting, Fail Safe,Rotary And Linear |
|---|---|
| Signal Communication | HART 5 Or 7 Over 4-20mA |
| Condition | New |
| Accuracy | +/- 0.5 Percent Full Span |
| Pneumatics | Air Or Sweet Natural Gas – Regulated And Filtered |
| Hysteresis + DeadBand | +/- 0.3 Percent Full Span |
|---|---|
| Pneumatics Action | Single Or Double Acting, Fail Safe,Rotary And Linear |
| Condition | New |
| Minimum Current Signal | 3.2 MA |
| Repeatability | +/- 0.3 Percent Full Span |
| Minimum Current Signal | 3.2 MA |
|---|---|
| Air Supply Pressure | Single-Acting(1.4 To 6.9 Bar), Double-Acting(1.4 To 10.3 Bar) |
| Operating Temperature | -50°C To +85°C |
| Condition | New |
| Signal Communication | HART 5 Or 7 Over 4-20mA |
| Supply Media | Air |
|---|---|
| Warranty | 1 Year |
| Communication Protocol | 4-20mA Analog |
| Area Classification | Explosion Proof, Intrinsically Safe, Non-incendive, Dust |
| Mounting Type | Actuator Mounted |
| Model Number | ST700 |
|---|---|
| Advanced Display | Three-button Programming German Spanish Russian Italian Turkish Chinese Japanese |
| Approvals | FM CSA ATEX IECEx SAEx INMETRO NEPSI GOST MARINE |
| Communication Protocols | HART Version 7 Digitally Enhanced Fieldbus |
| Basic Display | Two-button Programming English And Russian |
| Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Input Signal | Electric |
| Area Classification | Explosion Proof, Intrinsically Safe, FISCO, Type N, Flame Proof, Non-incendive For FM |
| Certifications | CSA, FM, ATEX, IECEx, CUTR, Peso, KGS, INMETRO, NEPSI, TIIS, Natural Gas Certified |
| Diagnostics | Yes |
| Condition | New And Origin |
|---|---|
| Supply Media | Air, Natural Gas, Nitrogen |
| Mounting Type | Integral Mounted |
| Power Source | Local |
| Warranty | 1 Year |
| Mounting Type | Actuator Mounted |
|---|---|
| Safety Certifications | NIL |
| Process Control | Flow, Pressure, Temperature, Level |
| Diagnostics | No |
| Model Number | DVC6200 |
| Input Signal | 4 To 20 MA DC Constant Current With 30 VDC |
|---|---|
| Supply Pressure | 0.3 Bar (5 Psi) Above Actuator Requirement |
| Supply Medium | Air Or Natural Gas |
| Independent Linearity | ±2 Percent Of Output Signal Span |
| Hysteresis | 0.6 Percent Of Span |
| Hysteresis | 0.2% |
|---|---|
| Ambient Temperature | -20°C To +60°C |
| Condition | New And Origin |
| Diameter Nominal | 2.5"(63mm), 4"(100mm),6"(150mm) |
| Accuracy | ±1%,±1.6% |