| Operating Temperature | -40°C to +85°C (-40°F to +185°F) |
|---|---|
| Ingress Protection | IP66 |
| Input Signal | 4-20 mA DC |
| Supply Air Pressure | 1.4 to 6 bar (20 to 90 psi) |
| Certifications | ATEX, CUTR, PED |
|---|---|
| Communication Protocol | 3-15 or 6-30 psi, 0.2 -1.0 or 0.4 -2.0 bar Pneumatic Signal |
| Diagnostics | No |
| Input Signal | Pneumatic |
| Input Signal | 4-20 mA DC (9-28 V DC loop) |
|---|---|
| Repeatability | ±0.5% F.S. |
| Ambient Temp | Standard: -20 °C to +70 °C (-4 °F to +158 °F) |
| Weight | Approx. 2.7-2.8 kg (6.0-6.2 lb) |
| Input Signal | 4-20 mA DC (9-28 V DC loop) |
|---|---|
| Repeatability | ±0.5% F.S. |
| Ambient Temp | Standard: -20 °C to +70 °C (-4 °F to +158 °F) |
| Weight | Approx. 2.7-2.8 kg (6.0-6.2 lb) |
| Certifications | ATEX, CUTR, PED |
|---|---|
| Communication Protocol | 3-15 or 6-30 psi, 0.2 -1.0 or 0.4 -2.0 bar Pneumatic Signal |
| Diagnostics | NO |
| Input Signal | Pneumatic |
| Certifications | ATEX, CUTR, PED |
|---|---|
| Communication Protocol | 3-15 or 6-30 psi, 0.2 -1.0 or 0.4 -2.0 bar Pneumatic Signal |
| Diagnostics | NO |
| Input Signal | Pneumatic |
| Certifications | CSA, FM, ATEX, IECEx, CUTR, Peso, KGS, INMETRO, NEPSI, RCM |
|---|---|
| Communication Protocol | 4-20mA Analog |
| Data Interface | Wired |
| Diagnostics | NO |
| Certifications | ATEX, CUTR, PED |
|---|---|
| Communication Protocol | 3-15 or 6-30 psi, 0.2 -1.0 or 0.4 -2.0 bar Pneumatic Signal |
| Diagnostics | NO |
| Input Signal | Pneumatic |