| Warranty | 3 Years |
|---|---|
| Model Number | DVC6200 |
| Mounting Type | Integral Mounted |
| Data Interface | Wired |
| Max Outlet Pressure | 145 Psig |
| Warranty | 3 Years |
|---|---|
| Model Number | DVC6200 |
| Mounting Type | Integral Mounted |
| Data Interface | Wired |
| Max Outlet Pressure | 145 Psig |
| Input Signal | 4~20mA DC |
|---|---|
| Impedance | 500Ω (20mA DC) |
| Supply Pressure | 0.14~0.7MPa |
| Stroke | 10~150mm 0~90º |
| Air Connection | PT1/4, NPT1/4 |
| COMMUNICATION | FOUNDATION Fieldbus |
|---|---|
| Static Destruction Limit | 100 MA |
| Signal Range | 4 To 20 MA |
| Minimum Current | 3.6 MA For Display 3.8 MA For Operation |
| Deviation | ≤1 % |
| Warranty | 1 Years |
|---|---|
| Customized Support | OEM, ODM, OBM |
| Model Number | ND 9000 |
| Seal | NBR, EPDM, FKM |
| Minimum Signal | 3.6 MA |
| Warranty | 1 Years |
|---|---|
| Customized Support | OEM, ODM, OBM |
| Model Number | ND 9000 |
| Seal | NBR, EPDM, FKM |
| Minimum Signal | 3.6 MA |
| Operating Temperature Limits | -58°F To 185°F (-50°C To 85°C) |
|---|---|
| Supply Pressure Effect | 0.05% Per Psi |
| Insulation Resistance | Greater Than 10 G Ohms At 50% RH |
| Relative Humidity | 10 To 90% Non-condensing |
| Fast Transient Burst | No Effect At 2 KV |
| Signal - Communication | HART 7 Over 4-20mA |
|---|---|
| Diagnostics | Positioner Diagnostics/Advanced Diagnostics/Online Valve Diagnostics |
| Construction / Materials | Copper-free Aluminum Housing/Optional 316SS Housing |
| Operating Temperature | -55°C To +85°C |
| Pneumatics Action | Single Acting, Fail Safe /Rotary And Linear |
| Features | Bubble Tight Shutoff, No Air Consumption |
|---|---|
| Warranty | 1 Year |
| Outlet Pressure Rangeof Media | 0 To 150 Psig / 0 To 10.3 Bar |
| Material | Aluminum, Stainless Steel |
| Customized Support | OEM, ODM, OBM |
| Brand | Fisher |
|---|---|
| Model | DVC6200 |
| Data Interface | Wired |
| Diagnostics | Yes |
| Input Signal | Electric |