| Warranty | 1 Years |
|---|---|
| Customized Support | OEM, ODM, OBM |
| Brand Name | Masoneilan |
| Temperature Of Media | Normal Temperature |
| Body Material | Brass |
| Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Customized Support | OEM, ODM, OBM |
| Temperature Of Media | High Temperature, Low Temperature, Medium Temperatu |
| Size Range | DN50 To 900 |
| Material | Soft And Metal |
| Temperature Range | -40 ... +85 °C / -40 ... +185 °F, Standard Version |
|---|---|
| Communication | HART |
| Protection Class | IP66 / NEMA 4X Enclosure |
| Diagnostics | Yes |
| Supply Power | Loop Powered, 4-20 MA |
| Warranty | 3 Years |
|---|---|
| Model Number | 67CFR |
| Supply Pressure | 0.3 To 10.0 Bar |
| Steady-State Air Consumption | 0.38 To 1.3 M3/hr |
| Weight | Aluminum: 3.5 Kg;Stainless Steel:8.6 Kg |
| Warranty | 3 Years |
|---|---|
| Available Constructions | Standalone Pressure Regulator |
| Pressure Registration | Internal |
| Approximate Weight | 1 Pound / 0.5 Kg |
| Characteristic | Compact |
| Operational Pressure Range | Up To 16 Bar |
|---|---|
| Media | Oil And Water |
| Actuation Types | 24 VDC,110/120 VAC,200/240 VAC |
| Flange Types | ANSI, PN, JIS |
| Max Flow | 3,170 GPM |
| Warranty | 3 Years |
|---|---|
| Available Constructions | Standalone Pressure Regulator |
| Pressure Registration | Internal |
| Approximate Weight | 1 Pound / 0.5 Kg |
| Characteristic | Compact |
| Min./ Max.Current | Min./ Max.Current |
|---|---|
| Air Consumption | Sup= 1.4~6 Bar |
| Protection Class | IP66 |
| Body Material | Aluminium |
| Air Supply Pressure | 1.4 - 7.0 Bar ( 20 - 100 Psi ) |
| Colour | Grey |
|---|---|
| Mode Of Action | Double Acting |
| Repeatability | ≤0 .25% |
| Temperature | -40 ° +85° |
| Supply Media | Air Oil Gas |
| Repeatability | +/- 0.2% F.S. |
|---|---|
| Air Consumption | 0.9 SCFM @ 20 Psi |
| Valve Position Confirmation | 4- 20mA Output Monitoring Signal (same Type As Input Signal) |
| Supply Pressure | 20 To 100 Psi (filtered, Dry, Oil Free Air) |
| Air Connections | 1/4" NPT |