| Application | General |
|---|---|
| Material | Casting |
| Temperature Of Media | Medium Temperature |
| Pressure | Medium Pressure |
| Power | Pneumatic |
| Application | General |
|---|---|
| Material | Casting |
| Temperature Of Media | Medium Temperature |
| Pressure | Medium Pressure |
| Power | Pneumatic |
| Application | General |
|---|---|
| Material | Casting |
| Temperature Of Media | Medium Temperature |
| Pressure | Medium Pressure |
| Power | Pneumatic |
| Set Point | 4 To 20 MA |
|---|---|
| Valve Travel | 3.6 To 300 Mm |
| Opening Angle | 24 To 100° |
| Material | Steel |
| Communication | HART® Field Communication Protocol |
| Application | LNG, Air Separation, Petrochemicals |
|---|---|
| Temperature Of Media | Low Temperature |
| Pressure Rating | ANSI 150~600,PN16~40 |
| Actuator | Multi-Spring Pneumatic Diaphragm Actuator |
| Nominal Size | DN80~DN400 |
| Flow Capacity | Cv 0.5-20 |
|---|---|
| Supply Power | 4 To 20mA, Loop Powered |
| Temperature | ≤0.15 %/10 K |
| Power Source | Local |
| Air Connections | G Or NPT |
| Supply Power | Loop Powered, 4- 20 MA |
|---|---|
| Hlysteresis | < 0.5% |
| Supply Pressure | 1 4 8 Bar / 20-115 Psi |
| Air Quality | Acc. To ISO 8573-1 |
| Protection Class | IP66. Nema 4x |
| Operating Temperature | -50°C To +85°C |
|---|---|
| Supply Pressure(Single-Acting) | 20 To 100 Psi Max (1.4 To 6.9 Bar) |
| Supply Pressure(Double-Acting) | 20 To 150 Psi Max (1.4 To 10.3 Bar) |
| Pneumatics Action | Single Or Double Acting, Fail Safe;Rotary And Linear |
| Signal - Communication | HART 5 Or 7 Over 4-20mA |
| Air Source Pressure | 0.2~0.8MPa |
|---|---|
| Temperature | -30℃~+70℃ (Standard) |
| Protection Rating | IP65 |
| Basic Error | ≤±1% |
| Input Signal | 4~20mA DC |
| Operating Temperature | -55 °C To +85 °C (-67 °F To +185 °F) |
|---|---|
| Communications Protocol | Analog, HART, Foundation Fieldbus, Discrete I/O |
| Air Consumption | 0.3 SCFM (standard); 0.075 SCFM (low-bleed) @ 60 Psi |
| Output Capacity | 18 SCFM @ 60 Psi (standard/low-bleed Relay) |
| Diagnostics | Yes |