| Body Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Valve Setpoint | 4-20mA, 450 Ohms Input Resistance |
| Application Scenario | Water, Steam, Gas, Etc |
| Housing Material | Aluminum |
| Orifice | DN 4.0 |
| Packaging Details | Packing type: cardboard box/non-fumigation wooden box |
|---|---|
| Brand Name | FOXBORO |
| Model Number | FOXBORO SRD991 |
| Accuracy | ±1%,±1.6% |
|---|---|
| Ambient Temperature | -20°C To +60°C |
| Diameter Nominal | 2.5"(63mm), 4"(100mm),6"(150mm) |
| Input Signal | 4-20 MA HART |
| Material | Aluminum |
| Integrated Booster | Optional (for High-speed Applications) |
|---|---|
| Communication Protocol | HART, Foundation Fieldbus, Profibus-PA |
| Enclosure Rating | IP66/67, NEMA 4X |
| Software Configuration | Flowserve Logix Software |
| Valve Characterization | Linear, Equal %, Quick Open (selectable) |
| Output Pressure | 3-15 Psi (0.2-1.0 Bar) |
|---|---|
| Temperature Range | -40 °C To +82 °C |
| Enclosure Rating | Ip66 |
| Supply Pressure | 30-150 Psi (2.1-10.3 Bar) |
| Input Signal | 4-20 MA DC |
| Packaging Details | Packing type: cardboard box/non-fumigation wooden box |
|---|---|
| Brand Name | FOXBORO |
| Model Number | FOXBORO SRD991 |
| Input Signal | 4-20 MA HART |
|---|---|
| Air Supply | 1.4 To 10.3 Bar (20 To 150 Psig) |
| Protection Rating | IP66 |
| Operating Temperature | -40°C To 80°C (-40°F To 176°F) |
| Communication Protocol | HART 6/7 |
| Application | General |
|---|---|
| Material | Casting |
| Temperature Of Media | Medium Temperature |
| Pressure | Medium Pressure |
| Power | Pneumatic |
| Packaging Details | Carton/Wooden Case Packaging |
|---|---|
| Delivery Time | 6-8 weeks |
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 800 sets per year |
| Place of Origin | Germany |
| Packaging Details | Carton/Wooden Case Packaging |
|---|---|
| Delivery Time | 6-8 weeks |
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 800 sets per year |
| Place of Origin | Germany |