| Operating Temperature | -50°C To +85°C |
|---|---|
| Supply Pressure(Single-Acting) | 20 To 100 Psi Max (1.4 To 6.9 Bar) |
| Supply Pressure(Double-Acting) | 20 To 150 Psi Max (1.4 To 10.3 Bar) |
| Pneumatics Action | Single Or Double Acting, Fail Safe;Rotary And Linear |
| Signal - Communication | HART 5 Or 7 Over 4-20mA |
| Output Modules | P/P (3-15 Psi) Or I/P (4-20 MA; Optional 10-50 MA) |
|---|---|
| Supply Pressure Tolerance | Up To 150 Psi Without External Regulator |
| Shock & Vibration Handling | Up To 2 G And 500 Hz Vibration Frequency Support |
| Signal Split Range | 2-, 3-, Or 4-way Split Range |
| Air Consumption | ~0.25 SCFM (steady State) / Up To 0.31 SCFM (I/P Module) |
| Temperature Range | -40 ... +85 °C / -40 ... +185 °F, Standard Version |
|---|---|
| Communication | HART, FOUNDATION Fieldbus, Profibus PA |
| Protection Class | IP66 / NEMA 4X Enclosure |
| Packaging Details | Carton + Wooden crate + Protective packaging |
| Delivery Time | 60 days |
| Set Point | 4 To 20 MA |
|---|---|
| Valve Travel | 3.6 To 300 Mm |
| Opening Angle | 24° To 100° |
| Material | Aluminum |
| Packaging Details | Export wooden boxes for foreign trade, IPPC sterilized wooden boxes and plywood boxes for export customs inspection-free. Size: 60*30*40 (cm) |
| Set Point | 4 To 20 MA |
|---|---|
| Valve Travel | 3.6 To 300 Mm |
| Opening Angle | 24 To 100° |
| Material | Aluminum |
| Packaging Details | Export wooden boxes for foreign trade, IPPC sterilized wooden boxes and plywood boxes for export customs inspection-free. Size: 60*30*40 (cm) |
| Area Classification | ATEX Group II Category 2 Gas And Dust |
|---|---|
| Certifications | ATEX, CUTR, PED |
| Communication Protocol | 2.0 Bar Pneumatic Signal |
| Diagnostics | No |
| Input Signal | Pneumatic |
| Product Name | Samson Positioner Valve Type 3731-3 3730-2 3730-3 3730-4 3730-5 And Digital Positioner For Valve |
|---|---|
| Brand | SAMSON |
| Model | 3730 |
| Matrial | Aluminum /stainless Steel |
| Valve Style | Positioner |
| Area Classification | ATEX Group II Category 2 Gas And Dust, CUTR For Groups II/III Category 2 Equipment |
|---|---|
| Communication Protocol | 3-15 Or 6-30 Psi, 0.2 -1.0 Or 0.4 -2.0 Bar Pneumatic Signal |
| Diagnostics | No |
| Input Signal | Pneumatic |
| Max Outlet Pressure | 150 Psi |
| Warranty | 1 YEAR |
|---|---|
| Model Number | 3200MD |
| Output Signal | 4-20 MA DC |
| Air Supply Pressure | 140 To 700kPa |
| Electrical Connections | 1/2 NPT Internal Thread |
| Warranty | 1 YEAR |
|---|---|
| Model Number | 3200MD |
| Output Signal | 4-20 MA DC |
| Air Supply Pressure | 140 To 700kPa |
| Electrical Connections | 1/2 NPT Internal Thread |