| Colour | Grey |
|---|---|
| Mode Of Action | Double Acting |
| Repeatability | ≤0 .25% |
| Temperature | -40 ° +85° |
| Supply Media | Air Oil Gas |
| Min./ Max.Current | Min./ Max.Current |
|---|---|
| Air Consumption | Sup= 1.4~6 Bar |
| Protection Class | IP66 |
| Body Material | Aluminium |
| Air Supply Pressure | 1.4 - 7.0 Bar ( 20 - 100 Psi ) |
| Maximum Hysteresis | 0.3 % |
|---|---|
| Stroke Range | 8-260 Mm |
| Model Number | SRD991 |
| Input Pressure | 1.4-6 Bar |
| Linearity | < 0.4 % Of The Travel Span |
| Signal Range | 4-20mA |
|---|---|
| Supply Air Pressure | 1.4-10 Bar (20-145 Psig) |
| Ambient Temperature | -40 ... 85°C (-40 ... 185°F) |
| Protection Class | IP 66/Type 4X |
| Housing And Cover | Aluminum (Alloy No. 230) Powder Coated |
| Maximum Hysteresis | 0.3 % |
|---|---|
| Stroke Range | 8-260 Mm |
| Model Number | SRD991 |
| Input Pressure | 1.4-6 Bar |
| Linearity | < 0.4 % Of The Travel Span |
| Air Con | 0.082 To 0.637 Nm3/h @ 4.1 Bar |
|---|---|
| Temp | -52°C To 85°C (-61.6°F To 185°F) |
| Materials | Copper Free Aluminum, Stainless Steel |
| Repeatability | ≤0.25% |
| Air Cap | 30.6 Nm3/h @ 4.1 Bar (18 SCFM @ 60 Psi) |
| Acting Type | Single-Acting (03 Suffix) / Double-Acting (06 Suffix) |
|---|---|
| Feedback Type | Standard (HX) / Enhanced Precision (HE) |
| Input Signal | 4-20mA + HART Communication Protocol |
| Supply Pressure | 1.4-8 Bar (0.14-0.8 MPa) |
| Operating Temperature | -40°C To +80°C (Standard Version) |
| Packaging Details | Carton/Wooden Case Packaging |
|---|---|
| Delivery Time | 6-8 weeks |
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 800 sets per year |
| Place of Origin | USA |
| Packaging Details | Carton/Wooden Case Packaging |
|---|---|
| Delivery Time | 6-8 weeks |
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 800 sets per year |
| Place of Origin | China |
| Area Classification | Explosion Proof, Intrinsically Safe, Non-incendive, Dust Certifications CSA, FM, ATEX, IECEx, CUTR, Peso, KGS, INMETRO, NEPSI, R |
|---|---|
| Certifications | CSA, FM, ATEX, IECEx, CUTR, Peso, KGS, INMETRO, NEPSI, RCM |
| Communication Protocol | 4-20mA Analog |
| Data Interface | Wired |
| Diagnostics | No |