| Air Con | 0.082 To 0.637 Nm3/h @ 4.1 Bar |
|---|---|
| Temp | -52°C To 85°C (-61.6°F To 185°F) |
| Materials | Copper Free Aluminum, Stainless Steel |
| Repeatability | ≤0.25% |
| Air Cap | 30.6 Nm3/h @ 4.1 Bar (18 SCFM @ 60 Psi) |
| Inlet Pressure Rating | 210 Psi (1.5 Mpa, 15 Bar) Maximum |
|---|---|
| Pressure Set Range | 5-4 Psi (35-280 KPa, 0.35-2.8 Bar) 5-100 Psi (35-700 KPa, 0.35-7 Bar) |
| Connection | 1/4 NPT Or Rc |
| Rated Cv | 0.25 |
| Filter Element | Sintered Porous Polyethylene (5) |
| Input Signal | 3-15 Psi And 4-20 MA |
|---|---|
| Operating Temperature | -20°C To 70°C |
| Supply Pressure | 2.5-7 Bar |
| Air Consumption | 1.02 Nm³/h At 400 KPa |
| CV Max Low Flow | 0.34 (Inlet & Outlet 1/4") |
| Customized Support | OEM |
|---|---|
| Nominal Diameter | DN15 ~ DN400 |
| Nominal Pressure | PN16/25/40/63/100 |
| Operating Temperature | -196°C To 593°C |
| Flow Characteristics | Equal Percentage, Linear, Quick-opening |
| Min./ Max.Current | Min./ Max.Current |
|---|---|
| Air Consumption | Sup= 1.4~6 Bar |
| Protection Class | IP66 |
| Body Material | Aluminium |
| Air Supply Pressure | 1.4 - 7.0 Bar ( 20 - 100 Psi ) |
| Nominal Pressure | PN16/PN25 |
|---|---|
| Operating Temperature | -30℃~200℃ |
| Nominal Diameter | DN15 ~ DN300 |
| Valve Body Material | Stainless Steel |
| Packaging Details | Wooden box + protection |
| Temperature Range | -40 ... +85 °C / -40 ... +185 °F, Standard Version |
|---|---|
| Protection Class | IP66 / NEMA 4X Enclosure |
| Diagnostics | Yes |
| Communication | HART, FOUNDATION Fieldbus, Profibus PA |
| Packaging Details | Wooden box + protection |
| Set Point | 4 To 20 MA |
|---|---|
| Valve Travel | 3.6 To 300 Mm |
| Opening Angle | 24 To 100° |
| Material | Aluminum |
| Packaging Details | Export wooden boxes for foreign trade, IPPC sterilized wooden boxes and plywood boxes for export customs inspection-free. Size: 60*30*40 (cm) |
| Application | General |
|---|---|
| Material | Casting |
| Temperature Of Media | Medium Temperature |
| Pressure | Medium Pressure |
| Power | Pneumatic |
| Warranty | 1 YEAR |
|---|---|
| Customized Support | OEM |
| Model Number | 3200MD |
| Temperature Of Media | Low Temperature |
| Application | General |