| Minimum Required Operating Current | 3.6 MA |
|---|---|
| Input Pressure Range | 1.5 To 6.0 Bar |
| Repeatability | < 0.25% |
| Weight Of Valve Positioner | 3.5 Kg |
| Communication | HART 5, 6 And 7 |
| Output Pressure | 0.1-10 Bar |
|---|---|
| Protection Class | IP66 |
| Communication | HART 7/Foundation Fieldbus |
| Operating Temp | -52°C–185°F (-62°C–85°C) |
| Input Signal | 4-20mA + HART/Foundation Fieldbus |
| Maximum Hysteresis | 0.3 % |
|---|---|
| Stroke Range | 8-260 Mm |
| Model Number | SRD991 |
| Input Pressure | 1.4-6 Bar |
| Linearity | < 0.4 % Of The Travel Span |
| Brand / Manufacturer | Masoneilan |
|---|---|
| Input/Output Connections | Conduit Entries Or Integral Connectors |
| Air Consumption (Steady State) | Low, Typically < 0.1 SCFM |
| Input Signal (Pneumatic) | 3-15 Psi (0.2-1.0 Bar) |
| Output Air Pressure | 0 To 100% Of Supply Pressure |
| Load Impedance | ≤ 8.2 V |
|---|---|
| Minimum Current | 3.6 MA For Display, 3.8 MA For Operation |
| Permissible Ambient Temperature | -20 To +80 °C, With Metal Cable Gland -40 To +80 °C |
| Output Signal | 4 To 20 MA |
| Supply Voltage | 12 To 30 V DC |
| Packaging Details | Carton/Wooden Case Packaging |
|---|---|
| Delivery Time | 6-8 weeks |
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 800 sets per year |
| Place of Origin | China |
| Input Signal | 4~20mA DC |
|---|---|
| Impedance | 500Ω (20mA DC) |
| Supply Pressure | 0.14~0.7MPa |
| Stroke | Linear Type:10~150mm, Rotary Type:0~90º |
| Air Connection | PT1/4, NPT1/4 |
| Input Signal | 4~20mA DC |
|---|---|
| Impedance | 500Ω (20mA DC) |
| Supply Pressure | 0.14~0.7MPa |
| Stroke | Linear Type:10~150mm, Rotary Type:0~90º |
| Air Connection | PT1/4, NPT1/4 |
| Product Name | Samson Positioner Valve Type 3731-3 3730-2 3730-3 3730-4 3730-5 And Digital Positioner For Valve |
|---|---|
| Brand | SAMSON |
| Model | 3730 |
| Matrial | Aluminum /stainless Steel |
| Valve Style | Positioner |
| Application | General |
|---|---|
| Material | Casting |
| Temperature Of Media | Medium Temperature |
| Pressure | Medium Pressure |
| Power | Pneumatic |