| Set Point | 4 To 20 MA |
|---|---|
| Valve Travel | 3.6 To 300 Mm |
| Opening Angle | 24 To 100° |
| Material | Steel |
| Communication | HART® Field Communication Protocol |
| Warranty | 1 Years |
|---|---|
| Customized Support | OEM, ODM, OBM |
| Temperature Of Media | Normal Temperature |
| Body Material | Brass |
| Port Size | 1/2 "; 3/8 "; 1 " |
| Communication Mode | HART 7 |
|---|---|
| Model Number | Fisher DVC6200 |
| Feedback | With Feedback |
| Material | Alumium/stainless Steel |
| Repeatability | ≤0 .25% |
| Communication Platform | HART |
|---|---|
| Ambient Temperature Range | -40°C To +83°C (-40°F To +182°F) |
| Maximum Outlet Pressure | 150 Psi |
| Control Range | 0-100% |
| Data Interface | Wired |
| Minimum Current Signal | 3.2mA |
|---|---|
| Pressure | High Pressure |
| Protection Level | IP54 |
| Maximum Voltage | 30.0 VDC |
| Weight | Aluminum3.5 Kg |
| Valve Size | DN 15 To DN 50 |
|---|---|
| Port Size | 1/2 "; 3/8 "; 1 " |
| Body Material | Stainless Steel |
| Repeatability | ±0.1% |
| Temperatures | -196°C To 600°C (-321°F To 1112°F) |
| Output Modules | P/P (3-15 Psi) Or I/P (4-20 MA; Optional 10-50 MA) |
|---|---|
| Supply Pressure Tolerance | Up To 150 Psi Without External Regulator |
| Shock & Vibration Handling | Up To 2 G And 500 Hz Vibration Frequency Support |
| Signal Split Range | 2-, 3-, Or 4-way Split Range |
| Air Consumption | ~0.25 SCFM (steady State) / Up To 0.31 SCFM (I/P Module) |
| Application | General |
|---|---|
| Power | Pneumatic |
| Warranty | 1 Year |
| Operating Temperature | Cryogenic |
| Single Gross Weight | 6.000 Kg |
| Enclosure Rating | IP66/67, NEMA 4X |
|---|---|
| Software Configuration | Flowserve Logix Software |
| Output Pressure | 0 - 100% Of Supply Pressure |
| Accuracy | < ±0.5% Of Span |
| Supply Pressure | 1.4 - 7 Bar (20 - 100 Psi) |
| Max Outlet Pressure | 101 Psig |
|---|---|
| Operating Temperature | Standard Temperature, High Temperature |
| Process Control | Flow, Pressure, Temperature, Level |
| Supply Media | Air, Non Corrosive Gas |
| Input Signal | Electric |