| Communication | HART |
|---|---|
| Diagnostics | Yes |
| Protection Class | IP66 / NEMA 4X Enclosure |
| IP66 / NEMA 4X Enclosure | -40 ... +85 °C / -40 ... +185 °F, Standard Version |
| Packaging Details | Cardboard box |
| Communication Protocol | HART 5 Or HART 7 |
|---|---|
| Analog Input Signal | 4-20 MA DC |
| Electrical Connection | 1 /2 NPT Internal Or M20 |
| Supply Voltage | 8-30 VDC |
| Media | Air & Gas |
| Input Signal | 4-20 MA DC |
|---|---|
| Linearity | ≤ ±0.75% Of Span |
| Housing Material | Aluminum Or Stainless Steel |
| Ambient Temperature | -40 °C To +80 °C |
| Repeatability | ≤ ±0.3% |
| Repeatability | ≤ ±0.3% |
|---|---|
| Housing Material | Aluminum |
| Ambient Temperature | -40 °C To +80 °C |
| Air Consumption | 0.24 Normal M³/h At 1.4 Bar (approx.) |
| Supply Pressure | 1.4 To 6.9 Bar (20 To 100 Psi) |
| Diagnostics | Yes |
|---|---|
| Max Outlet Pressure | 145 Psig |
| Communication Protocol | 4-20 MA HART |
| Supply Media | Air, Natural Gas, Nitrogen |
| Condition | New |
| Temperature Of Media | Low Temperature |
|---|---|
| Body Design | Short Pattern |
| Air Supply | 1.4 To 6.0 Bar |
| Attachment | Pipe Or Wall Mounting |
| Operating Media | Air/Gas/Liquid |
| Type | High-capacity, High-precision Digital Pneumatic Positioner |
|---|---|
| Flow Rate | Supply/Exhaust Cv Max 2.3 (high Flow); ≤0.3 (low Flow) |
| Certifications | Intrinsically Safe (Ex Ia), Explosion Proof (Ex D), IP66/NEMA 4X |
| Communication | 4-20mA, HART 7, USB, FDI Driver For DCS Connection |
| Operating Pressure | 2.5-10.4bar (fail Freeze 8bar, Natural Gas 6bar) |
| Input Signal | 4 To 20 MA DC Constant Current With 30 VDC |
|---|---|
| Supply Pressure | 0.3 Bar (5 Psi) Above Actuator Requirement |
| Supply Medium | Air Or Natural Gas |
| Independent Linearity | ±2 Percent Of Output Signal Span |
| Hysteresis | 0.6 Percent Of Span |
| Mounting Type | Ntegral Or Remote Mounting (compatible With IEC/NAMUR Standards) |
|---|---|
| Flow Characteristics | Linear , Modified Linear , Modified Eq% |
| Media | Gas |
| Process Control | Flow, Pressure, Temperature, Level |
| Corrosionresistance | High |
| Input Signal Range | 4-20 MA (split Range Minimum Amplitude 8 MA) |
|---|---|
| Air Supply | 20 To 100 Psig (regulate 5 To 10 Psi Above Actuator Spring Range) |
| Actuator Stroke | 20 Mm To 150 Mm Or 55 ° To 90 ° |
| Action | Single Acting/fail Vent/Double Acting |
| Operating Temperature | -4 °F To +158 °F |