| Temperature Range | -40 ... +85 °C / -40 ... +185 °F |
|---|---|
| Protection Class | IP66 / NEMA 4X Enclosure |
| Communication | HART, FOUNDATION Fieldbus |
| Condition | New |
| Packaging Details | As required |
| Power Supply | 4-20 MA |
|---|---|
| Ambient Temperature | -58 To 185° F (-50 To 85° C) |
| Diagnostics | Yes |
| Communication | HART Revision 5 Or 7 Protocol |
| Air Supply Pressure | 20 To 150 Psi Max (1.4 To 10.3 Bar) |
| Input Signal | 4-20 MA |
|---|---|
| Supply Pressure | 1.4 - 7 Bar (20 - 100 Psi) |
| Operating Temperature | -40°C To +85°C |
| Enclosure Protection | IP66 / NEMA 4X |
| Repeatability | ≤0.5% |
| Communication Protocol | 4-20 MA HART |
|---|---|
| Data Interface | Wired |
| Diagnostics | Yes |
| Input Signal | Electric |
| Max Outlet Pressure | 145 Psig |
| Model | SVI1000 |
|---|---|
| Packaging Details | wooden |
| Delivery Time | 3-7days |
| Payment Terms | L/C, T/T |
| Supply Ability | 999 |
| Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Weight | 2 Kg |
| Termination | Screw-type Terminals |
| Optional Output Signals | 4 To 20 MA Position Retransmit |
| Customized Support | OEM, ODM, OBM |
| Communication | HART |
|---|---|
| Diagnostics | Yes |
| Condition | New |
| Temperature Range | -40 ... +85 °C / -40 ... +185 °F, Standard Version |
| Protection Class | IP66 / NEMA 4X Enclosure |
| Model Number | SVI2/SVI3/SVI1000 |
|---|---|
| Storage Temperature Limits | -58°F To 200°F (-50°C To 93°C) |
| Relative Humidity | 10 To 90% Non-condensing |
| Fast Transient Burst | No Effect At 2 KV |
| Customized Support | OEM, ODM, OBM |
| Size | 1/4 NPT |
|---|---|
| Opening Angle | 24 To 100° |
| Working Range | -10 To +114% |
| Voltage | 24VDC |
| Packaging Details | As required |
| Input Resistance | 400 Wmax/20 MA |
|---|---|
| Approval Bodies | Intrinsically Safe CCC |
| Weight | 1.7kg(3.7 Lbs) |
| Vibration Characteristics2G At 5 To 400 Hz | 2G At 5 To 400 Hz |
| Input | 4 To 20 MA HART Communication |