| Housing Material | Low Copper Chromated Aluminum (ASTM A360) |
|---|---|
| Protection Rating | IP66 / NEMA 4X |
| Weight | 2 Kg (4.5 Lb) |
| Input Power/Signal | 3.2-24 MA; Compliance: 9 VDC At 20 MA, 11 VDC At 4 MA |
| Optional Outputs | Two Solid-state Switches (1A/30 VDC); 4-20 MA Position Retransmit |
| Communication Protocol | 4-20 MA HART |
|---|---|
| Data Interface | Wired |
| Diagnostics | Yes |
| Input Signal | Electric |
| Max Outlet Pressure | 145 Psig |
| Temperature Range | -40 ... +85 °C / -40 ... +185 °F, Standard Version |
|---|---|
| Communication | HART |
| Protection Class | IP66 / NEMA 4X Enclosure |
| APPROVALS | Ex Ia / Ex NA: ATEX, IECEx, INMETRO |
| Packaging Details | Carton + Wooden crate + Protective packaging |
| Supply Pressure | Min 1.5 Bar; Max 7 Bar (101 Psig) |
|---|---|
| Enclosure Rating | IP66 |
| Air Consumption | 0.06-0.12 Nm³/h |
| Operating Temp | -40°C To 80°C (-40°F To 176°F) |
| Power Supply | 8.5-30 VDC |
| Model Number | SVI2 |
|---|---|
| Storage Temperature Limits | -58°F To 200°F (-50°C To 93°C) |
| Relative Humidity | 10 To 90% Non-condensing |
| Fast Transient Burst | No Effect At 2 KV |
| Customized Support | OEM, ODM, OBM |
| Input Signal Range | 4 - 20 MA HART |
|---|---|
| Protection | IP66 |
| Air Supply Pressure | 1.4 To 7.0 Bar |
| Weight Of Valve Positioner | 2.5 Kg (5.5 Lb) |
| Packaging Details | Cardboard box |
| Operational Pressure Range | ANSI 150 - 1500 |
|---|---|
| Port Size | 1/8" NPT |
| Structure | Globe Style Angle Style Optional |
| Repeatability | 0.1% |
| Materials | 316L |
| Communication Protocol | HART 7 |
|---|---|
| Maximum Output Pressure | 145 Psig |
| Input Signal | 4-20 MA DC, 24 VDC |
| Position Control | Throttling Control, On/off |
| Media Supply | Air Or Natural Gas |
| Operating Temperature Limits | -58°F To 185°F (-50°C To 85°C) |
|---|---|
| Supply Pressure Effect | 0.05% Per Psi |
| Insulation Resistance | Greater Than 10 G Ohms At 50% RH |
| Relative Humidity | 10 To 90% Non-condensing |
| Packaging Details | Cardboard boxes/Wooden crates |
| Weight | 3.5 Kg |
|---|---|
| Voltage Supply (maximum) | 30 VDC |
| Minimum Required Operating Current | 3.6 MA |
| Repeatability | < 0.25% |
| Input Signal Range | 4 - 20 MA HART |