| Connection | 3/4 |
|---|---|
| Certification | CCC |
| Product Name | Fisher 2625 Series Volume Boosters |
| Valve Type | Volume Boosters |
| Packaging Details | 10X20X20 Cm |
| Communication Protocol | 4-20 MA HART |
|---|---|
| Data Interface | Wired |
| Diagnostics | Yes |
| Input Signal | Electric |
| Max Outlet Pressure | 145 Psig |
| Housing Material | Low Copper Chromated Aluminum (ASTM A360) |
|---|---|
| Protection Rating | IP66 / NEMA 4X |
| Weight | 2 Kg (4.5 Lb) |
| Input Power/Signal | 3.2-24 MA; Compliance: 9 VDC At 20 MA, 11 VDC At 4 MA |
| Optional Outputs | Two Solid-state Switches (1A/30 VDC); 4-20 MA Position Retransmit |
| Communication Protocol | 4-20 MA HART |
|---|---|
| Output Signal | Pneumatic Pressure Up To 145 Psig (10 Bar) |
| Protection Rating | IP66/IP67 |
| Power Supply | 24V DC |
| Ambient Temperature Range | -40°C To 85°C (-40°F To 185°F) Standard |
| Input Signal | 4-20 MA |
|---|---|
| Supply Pressure | 1.4 - 7 Bar (20 - 100 Psi) |
| Operating Temperature | -40°C To +85°C |
| Enclosure Protection | IP66 / NEMA 4X |
| Repeatability | ≤0.5% |
| Feedback | With Feedback Or Without Feedback |
|---|---|
| Max Outlet Pressure | 101 Psig |
| Communication Protocol | HART, 4-20mA Analog |
| Packaging Details | Packing: Fisher Box Weight: 1.5Kg/set Dimension:250MMX100MMX80MM |
| Delivery Time | 6-8 weeks |
| Set Point | 4 To 20 MA |
|---|---|
| Valve Travel | 3.6 To 300 Mm |
| Opening Angle | 24 To 100° |
| Material | Steel |
| Communication | HART® Field Communication Protocol |
| Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Customized Support | OEM, ODM, OBM |
| Temperature Of Media | Low Temperature, Medium Temperature |
| Size Range | 3/4" Through 8" (20 Through 200 Mm) |
| Body Material | Carbon Steel; Stainless Steel; Chrome-moly |
| Model Number | TZIDC-200 |
|---|---|
| Storage Temperature Limits | -58°F To 200°F (-50°C To 93°C) |
| Relative Humidity | 10 To 90% Non-condensing |
| Fast Transient Burst | No Effect At 2 KV |
| Customized Support | OEM, ODM, OBM |
| Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Temperature Of Media | High Temperature |
| Air Connections | G Or NPT |
| Input Signal | 4-20 MA DC |
| Linearity | <0.4% |