| Attachment | Pipe Or Wall Mounting |
|---|---|
| Mounting Position | Upright, Condensate Drainage Downwards |
| Ambient Temperature | -40 … +60°C |
| Material | Steel |
| Weight, Approx. | 1.8 Kg |
| Temperature Range | -40 ... +85 °C / -40 ... +185 °F, Standard Version |
|---|---|
| Communication | HART, FOUNDATION Fieldbus, Profibus PA |
| Protection Class | IP66 / NEMA 4X Enclosure |
| Approvals | Available For HART, PROFIBUS-PA And FOUNDATION Fieldbus Networks |
| Packaging Details | Carton + Wooden Case + Protection |
| Supply Power | 4 To 20mA, Loop Powered |
|---|---|
| Electrical Connections | PF 1/2,NPT 1/2,M20x1.5 |
| Output Range | 0-7 Bar (0- 100 Psi) |
| Supply Pressure | 1.4 To 7 Bar (20 To 100 Psi) |
| Pneumatic Connections | PT 1/4,NPT 1/4 |
| Operating Temperature | -52 To 85 °C (-62 To 185 °F) |
|---|---|
| Current Signal Output | 4 - 20 MA |
| Communication Protocol | HART Protocol |
| Power Supply Range | 12.5 To 40 VDC (typically 24 VDC) |
| Packaging Details | Cardboard box + protection |
| Weight | 3.5 Kg |
|---|---|
| Voltage Supply (maximum) | 30 VDC |
| Minimum Required Operating Current | 3.6 MA |
| Repeatability | < 0.25% |
| Input Signal Range | 4 - 20 MA HART |
| Input | 4-20 MA DC (resistance 300 Ω) |
|---|---|
| Communication | HART6 (AVP102) |
| Air Supply | 140-700 KPa |
| Air Use | 4 L/min (N) Single-acting At Balance |
| Max Flow | 110 L/min (N) Single-acting At 400 KPa |
| Weight Of Valve Positioner | 2.5 Kg (5.5 Lb) |
|---|---|
| Air Supply Pressure | 1.4 To 7.0 Bar |
| Protection | IP66 |
| Input Signal Range | 4 - 20 MA HART |
| Packaging Details | Cardboard box/Wooden crate |
| Input Signal | 4-20 MA HART (load Voltage Typ. 6.6 V) |
|---|---|
| Packaging Details | Carton + Wooden crate + Protective packaging |
| Delivery Time | 65 days |
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 600 units per year |
| Certifications | ATEX, CUTR, PED |
|---|---|
| Communication Protocol | 3-15 Or 6-30 Psi, 0.2 -1.0 Or 0.4 -2.0 Bar Pneumatic Signal |
| Diagnostics | NO |
| Input Signal | Pneumatic |
| Max Outlet Pressure | 50 Psi |
| Input Signal | 4-20 MA DC (9-28 V DC Loop) |
|---|---|
| Repeatability | ±0.5% F.S. |
| Ambient Temp | Standard: -20 °C To +70 °C (-4 °F To +158 °F) |
| Weight | Approx. 2.7-2.8 Kg (6.0-6.2 Lb) |
| Protection | IP66 |