| Temperature Of Media | High Temperature, Low Temperature, Medium Temperature, Normal Temperature |
|---|---|
| Hysteresis | ≤0.3 % |
| Degree Of Protection | IP 66/NEMA 4X |
| Minimum Current | 3.6 MA For Display 3.8 MA For Operation |
| Static Destruction Limit | 100 MA |
| Input Current Range | 4~20mA DC |
|---|---|
| Air Source Connection Size | PT1/4, NPT1/4 |
| Ingress Protection Rating | IP66 |
| Pressure Gauge Connection Size | PT1/8, NPT1/8 |
| Normal Operating Temperature Range | 30°C To 85°C (standard Type),-40°C To 85°C (low Temperature Type) |
| Input Signal | 4–20 MA DC |
|---|---|
| Air Supply Pressure | 130 To 700 KPa (≈ 1.3 To 7.0 Bar) |
| Ambient Temperature | –40 °C … +80 °C |
| Weight | ~1.7 Kg (≈ 3.7 Lb) |
| Enclosure / Protection | NEMA 4X Equivalent, IP66 Equivalent |
| Weight | 3.5 Kg |
|---|---|
| Voltage Supply (maximum) | 30 VDC |
| Minimum Required Operating Current | 3.6 MA |
| Repeatability | < 0.25% |
| Input Signal Range | 4 - 20 MA HART |
| Valve Type | Ball Valve, Butterfly Valve, Diaphragm Valve |
|---|---|
| Supply Pressure | 20 To 100 Psi (filtered, Dry, Oil Free Air) |
| Air Consumption | 0.9 SCFM @ 20 Psi |
| Air Connections | 1/4" NPT |
| Operating Temperature | -4 To 176 °F |
| Weight | 3.5 Kg |
|---|---|
| Voltage Supply (maximum) | 30 VDC |
| Minimum Required Operating Current | 3.6 MA |
| Repeatability | < 0.25% |
| Input Signal Range | 4 - 20 MA HART |
| Storage Temperature Limits | -58° F To 185° F (-50° C To 85° C) |
|---|---|
| Supply Pressure Effect | 0.05% Per Psi Unit |
| Customized Support | OEM, ODM, OBM |
| Repeatability | ± 0.3% Full Span |
| Temperature Effect | < 0.005% /° F Typical; -40° F To 180° F (< 0.01% /° C ) |
| Diagnostics | Yes |
|---|---|
| Construction / Materials | Copper-free Aluminum Housing |
| Operating Temperature | -50°C To +85°C |
| Pneumatics Action | Single Or Double Acting, Fail Safe/Rotary And Linear |
| Supply Pressure(Single-Acting) | 20 To 100 Psi Max (1.4 To 6.9 Bar) |
| Input Resistance | 400 Wmax/20 MA |
|---|---|
| Approval Bodies | Intrinsically Safe CCC |
| Weight | 1.7kg(3.7 Lbs) |
| Vibration Characteristics2G At 5 To 400 Hz | 2G At 5 To 400 Hz |
| Input | 4 To 20 MA HART Communication |
| Supply Pressure | 1.4 To 6 Bar (20 To 90 Psi) |
|---|---|
| Perm. Operating Voltage | 9 To 32 V DC, Power Supply Over Bus Line |
| Hysteresis | ≤ 0.3 % |
| Sensitivity | ≤ 0.1 % |
| Permissible Ambient Temperature | -40 To +80 °C, With Metal Cable Gland |