| Air Supply Pressure | 1.4 To 7.0 Bar |
|---|---|
| Protection | IP66 |
| Input Signal Range | 4 - 20 MA HART |
| Weight Of Valve Positioner | 2.5 Kg (5.5 Lb) |
| Operational Pressure Range | 0-10 Bar |
| Input Signal | 4-20 MA DC |
|---|---|
| Air Supply Pressure | 140 To 700 KPa |
| Communication System | HART6 Communication Only |
| Accuracy | ±1.0% F.S. |
| Ambient Temperature | -40 To +80°C |
| Set Point | 4 To 20 MA |
|---|---|
| Valve Travel | 3.6 To 300 Mm |
| Opening Angle | 24 To 100° |
| Material | Steel |
| Communication | HART® Field Communication Protocol |
| Body Size | 1/4-inch/1/2-inch / DN 15 |
|---|---|
| Maximum Inlet Pressure | 1000 Psig / 69.0 Bar |
| Maximum Outlet Pressure | 450 Psig / 31.0 Bar |
| Shutoff Classification | Internal Or External |
| End Connection Styles | NPT, SWE, And Welded And Integral |
| Model Number | SVI2 |
|---|---|
| Storage Temperature Limits | -58°F To 200°F (-50°C To 93°C) |
| Relative Humidity | 10 To 90% Non-condensing |
| Fast Transient Burst | No Effect At 2 KV |
| Customized Support | OEM, ODM, OBM |
| Control Signal | 4-20 MA |
|---|---|
| Material | Carbon Steel, Stainless, Duplex, Alloy |
| Output Characteristic | Linearity |
| Valve Size | NPS 1, NPS 2 |
| Operating Temperature | Standard Temperature |
| Operating Temperature | Standard Temperature |
|---|---|
| Flow Characteristics | Equal Percentage |
| Control Signal | 4-20 MA |
| Pressure Class | ANSI CL150, ANSI CL300, ANSI CL600, ANSI CL1500 |
| Shutoff Class | Class IV (FCI 70-2) |
| Critical Service | Dirty Service, Erosive |
|---|---|
| Operating Temperature | Standard Temperature |
| Material | Material |
| Valve Size | NPS 1, NPS 2 |
| Application Scenario | Water, Steam, Gas, Etc |
| Material | Material |
|---|---|
| Flow Characteristics | Equal Percentage |
| Control Signal | 4-20 MA |
| Critical Service | Dirty Service, Erosive |
| Gas Supply Pressure Range | 140 To 700 KPa |
| Communication Protocol | 4-20 MA HART |
|---|---|
| Output Signal | Pneumatic Pressure Up To 145 Psig (10 Bar) |
| Protection Rating | IP66/IP67 |
| Power Supply | 24V DC |
| Diagnostic Functions | Real-time Valve Health Monitoring And Performance Diagnostics |