| Warranty | 1 Years |
|---|---|
| Customized Support | OEM, ODM, OBM |
| Temperature Of Media | Normal Temperature |
| Body Material | Brass |
| Port Size | 1/2 "; 3/8 "; 1 " |
| Operational Pressure Range | Customized |
|---|---|
| Nominal Pressure | PN16, 25, 40 |
| Application | Petrochemical, Coal Chemical, Power Stations, Etc. |
| Air Supply Pressure | Maximum 6bar. |
| Connection Type | Flanged |
| Model Number | SVI2/SVI3/SVI1000 |
|---|---|
| Storage Temperature Limits | -58°F To 200°F (-50°C To 93°C) |
| Relative Humidity | 10 To 90% Non-condensing |
| Fast Transient Burst | No Effect At 2 KV |
| Customized Support | OEM, ODM, OBM |
| Diagnostics | Yes |
|---|---|
| Mounting Type | Integral Mounted |
| Supply Media | Air, Non Corrosive Gas |
| Communication Protocol | HART, 4-20mA Analog |
| Max Outlet Pressure | 101 Psig |
| Input Current | 4-20 MA DC (Standard) |
|---|---|
| Repeatability | Within ±0.5% F.S. |
| Output Flow | ≥ 80 L/min (ANR) At 0.14 MPa Supply; ≥ 200 L/min At 0.4 MPa |
| Ambient & Fluid Temperature Range | -20 °C To 80 °C (non-hazardous Areas) |
| Weight | Approx. 2.4 Kg |
| Weight | 3.5 Kg |
|---|---|
| Voltage Supply (maximum) | 30 VDC |
| Minimum Required Operating Current | 3.6 MA |
| Repeatability | < 0.25% |
| Input Signal Range | 4 - 20 MA HART |
| Communication | HART, FOUNDATION Fieldbus, Profibus PA |
|---|---|
| Diagnostics | Yes |
| Protection Class | IP66 / NEMA 4X Enclosure |
| Temperature Range | -40 ... +85 °C / -40 ... +185 °F, Standard Version |
| Packaging Details | Carton + Wooden crate + Protective packaging |
| Signal Input | 4~20 MA (HART) |
|---|---|
| Ambient Temp Range | -40 To +85 °C |
| Pneumatic Pressure | 1.4~8 Bar (20~115 Psi) |
| Protection | IP66 |
| Packaging Details | Carton + Wooden crate + Protective packaging |
| Output Modules | P/P (3-15 Psi) Or I/P (4-20 MA; Optional 10-50 MA) |
|---|---|
| Supply Pressure Tolerance | Up To 150 Psi Without External Regulator |
| Shock & Vibration Handling | Up To 2 G And 500 Hz Vibration Frequency Support |
| Signal Split Range | 2-, 3-, Or 4-way Split Range |
| Air Consumption | ~0.25 SCFM (steady State) / Up To 0.31 SCFM (I/P Module) |
| I/O Number | 1, 16, 8, 32, 256, 64, 128 |
|---|---|
| Type | PLC EtherCAT Coupler Module |
| Memory | ROM, Fram, FLASH MEMORY, Ram, Data Memory, I/O Memory, EPROM, EEPROM |
| Package | 100% Original Package |
| Communication Interface | Modbus, CC-Link, Modubus, Profibus, I/O Link, CAN Bus, DeviceNet, EtherCAT, Rs485 |