| Diagnostics | Yes |
|---|---|
| Ingress Protection | IP66 / Type 4X |
| Operating Temperature | -55 °C To +85 °C (-67 °F To +185 °F) |
| Communications Protocol | Analog, HART, Foundation Fieldbus, Discrete I/O |
| Packaging Details | Cardboard box + protection |
| Input Signal Range | 4 - 20 MA HART |
|---|---|
| Input Pressure Range | 1.5 To 6.0 Bar |
| Minimum Required Operating Current | 3.6 MA |
| Voltage Supply (maximum) | 30 VDC |
| Humidity | 0-100% Non-condensing |
| Minimum Signal | 3.6mA |
|---|---|
| Hysteresis | <0.5% |
| Standard Temperature Range | -40°C To +85 °C/ -40 °F To +185 °F |
| Protection Class | IP66 |
| Output Siginal | 4-20 MA |
| Enclosure Protection | IP66 |
|---|---|
| Air Supply Pressure | 1.4 To 7 Bar (20 To 100 Psi) |
| Communication Protocol | HART (Highway Addressable Remote Transducer) |
| Input Signal | 4-20 MA DC |
| Ambient Temperature Range | -40°C To +80°C (-40°F To +176°F) |
| Applicable Actuator | Pneumatic Single And Double Acting, Linear And Rotary Motion Actuator |
|---|---|
| Input Signal | 4-20 MA DC |
| Communication System | SFN Communication (Model AVP300/301/302)/HART6(Model AVP302) |
| Output Signal | 4-20 MA DC (Travel Transmission) |
| Lightning Protection | Peak Value Of Voltage Surge: 12 KV/Peak Value Of Current Surge: 1000 A |
| Communication Protocol | HART, FOUNDATION Fieldbus, Profibus PA |
|---|---|
| Input Signal | 4-20 MA DC |
| Air Supply Pressure | 1.4 To 7 Bar (20 To 100 Psi) |
| Air Consumption | Approx. 0.4 Kg/h (at 1.4 Bar) |
| Ambient Temperature Range | -40°C To +80°C (-40°F To +176°F) |
| Storage Temperature Limits | -58° F To 185° F (-50° C To 85° C) |
|---|---|
| Supply Pressure Effect | 0.05% Per Psi Unit |
| Customized Support | OEM, ODM, OBM |
| Repeatability | ± 0.3% Full Span |
| Temperature Effect | < 0.005% /° F Typical; -40° F To 180° F (< 0.01% /° C ) |
| Input Signal Range | 4-20 MA (split Range Minimum Amplitude 8 MA) |
|---|---|
| Air Supply | 20 To 100 Psig (regulate 5 To 10 Psi Above Actuator Spring Range) |
| Actuator Stroke | 20 Mm To 150 Mm Or 55 ° To 90 ° |
| Action | Single Acting/fail Vent/Double Acting |
| Operating Temperature | -4 °F To +158 °F |
| Storage Temperature Limits | -58° F To 185° F (-50° C To 85° C) |
|---|---|
| Supply Pressure Effect | 0.05% Per Psi Unit |
| Customized Support | OEM, ODM, OBM |
| Repeatability | ± 0.3% Full Span |
| Temperature Effect | < 0.005% /° F Typical; -40° F To 180° F (< 0.01% /° C ) |
| Input Signal | 4-20 MA HART (load Voltage Typ. 6.6 V) |
|---|---|
| Enclosure | Aluminum, Single-acting |
| Position Feedback | Potentiometer Or Non-contacting Sensor (NCS) |
| Stroke / Rotation Range | 3-130 Mm / 30-100° |
| Supply Air | 1.4-7 Bar, ISO 8573-1 Class 3 Quality |