| Operating Temperature | Standard Temperature, High Temperature |
|---|---|
| Warranty | 1 Year |
| Product | Digital Positioner |
| Position Control | Throttling Control, On/Off |
| Process Control | Flow, Pressure, Temperature, Level |
| Model Number | DVC2000 |
|---|---|
| Position Control | Throttling Control, On/Off |
| Process Control | Flow, Pressure, Temperature, Level |
| Operating Temperature | Standard Temperature, High Temperature |
| Warranty | 1 Year |
| Valve Setpoint | 4-20mA, 450 Ohms Input Resistance |
|---|---|
| Shell Material | Industrial Aluminum Housing |
| Humidity | 0-100% Non-condensing |
| Position | 1-6 Axis |
| PRODUCT | Positioner |
| Diagnostics | Yes |
|---|---|
| Supply Media | Air, Natural Gas, Nitrogen |
| Position Control | Throttling Control, On/Off |
| Max Outlet Pressure | 145 Psig |
| Operating Temperature | Standard Temperature, High Temperature |
| Approximate Weight | 3.6 Kg (8.0 Pounds) |
|---|---|
| Model Number | 3620J |
| Maximum Current | 30 VDC Compliance Voltage |
| Process Control | Flow, Pressure, Temperature, Level |
| Product Type | Valve Position |
| Product | Digital Positioner |
|---|---|
| Supply Media | Air, Non Corrosive Gas |
| Max Outlet Pressure | 101 Psig |
| Mounting Type | Integral Mounted |
| Warranty | 1 Year |
| Electrical Connection | 1/2-14 NPT Conduit Connection |
|---|---|
| Product Style | New |
| Materials | Stainless Steel,Copper,Brass ,Low Copper Aluminum Alloy |
| Product Type | Valve Position |
| Sensitivity | A 10% Change In Supply |
| Certifications | CSA, FM, ATEX, IECEx, CUTR, Peso, KGS, INMETRO, NEPSI, TIIS, Natural Gas Certified |
|---|---|
| Communication Protocol | HART, 4-20mA Analog |
| Supply Media | Air, Natural Gas, Nitrogen |
| Warranty | 1 Year |
| Type | Digital Positioner |
| Hysteresis | 0.2% |
|---|---|
| Type | Digital Positioner |
| Digital Positioner | 4 - 20 MA (HART) |
| Supply Media | Air, Natural Gas, Nitrogen |
| Max Outlet Pressure | 145 Psig |
| Humidity | 0-100% Non-condensing |
|---|---|
| Feature | Easy Commissioning With Fast, Simple Configuration |
| Input Signal | Electric |
| Minimum Required Operating Current | -20 °C To +80 °C (-4 °F To +178 °F) |
| Type | Digital Positioner |