| Feature | Easy Commissioning With Fast, Simple Configuration |
|---|---|
| Model Number | Logix 520MD |
| Application Industry | Mining, Pulp & Paper, Steel & Primary Metals, Food & Beverage, Corn Wet Milling & Ethanol, Upstream Exploration & Production, Wastewater, Agriculture & Irrigation, Flood Control System, Pharmaceutical, Petrochemicals, Biofuels, Other Industries |
| Input Signal | Electric |
| Hysteresis | 0.2% |
| Type | 3720 |
|---|---|
| Communication Protocol | 4-20mA Analog |
| Safety Certification | NIL |
| Diagnosis | No |
| Input Signal | Electrical |
| Air Capacity | 0 5 Nm3 /h @ 4 Bar (<0 3 SCFM @ 60 Psi) |
|---|---|
| Compliance Voltage | 10 VDC |
| Type | Digital Positioner |
| Feature | Easy Commissioning With Fast, Simple Configuration |
| Air Consumption | 0.53 Nm3 /h @ 6 Bar (0.31 SCFM @ 87 Psi) |
| Product Name | China Pneumatic Actuated Ball Valves With Tissin TS800 TS600 Valve Positioner And Norgren Filter Regulator |
|---|---|
| Brand | Tissin |
| Model | TS800 |
| Matrial | Alloy/Steel |
| Valve Style | Positioner |
| Industries | Power,Chemicals,Water,Oil & Gas,General Industries,Mining |
|---|---|
| Input | 4-20 MA |
| Condition | New And Origin |
| Ambient Temperature | -20°C To +60°C |
| Product | Positioner |
| Type | 3661 |
|---|---|
| Communication Protocol | 3-15 Or 6-30 Psi, 0.2 -1.0 Or 0.4 -2.0 Bar Pneumatic Signal |
| Safety Certification | NIL |
| Diagnosis | No |
| Input Signal | Pneumatic |
| Temperature | -40 ° +85° |
|---|---|
| Application | Industrial |
| Mode Of Action | Double Acting |
| Material | Alumium/stainless Steel |
| Supply Media | Air Oil Gas |
| Product Name | Azbil AVP300/301/302 Smart Pneumatic Valve Positioner |
|---|---|
| Applicable Actuator | Pneumatic Single And Double Acting, Linear And Rotary Motion Actuator |
| Input Signal | 4-20 MA DC |
| Communication System | HART6 Communication |
| Output Signal | 4-20 MA DC |
| Valve Type | Linear Or Rotary Motion Control Valve |
|---|---|
| Repeatability | ± 0.3 Percent Full Span |
| Required Terminal Voltage | 9 VDC At 20mA |
| Power Supply | 4-20mA |
| Minimum Current Signal | 3.2mA |
| Calibration | Field Adjustable (zero, Span, Action) |
|---|---|
| Type | Electro-Pneumatic / Pneumatic Valve Positioner |
| Process/Valve Temperature Range | -196°C To +450°C |
| Output Air Pressure | 0 To 100% Of Supply Pressure |
| Input/Output Connections | Conduit Entries Or Integral Connectors |