| Supply Power | Loop Powered, 4- 20 MA |
|---|---|
| Hlysteresis | < 0.5% |
| Supply Pressure | 1 4 8 Bar / 20-115 Psi |
| Air Quality | Acc. To ISO 8573-1 |
| Protection Class | IP66. Nema 4x |
| Type | Pneumatic Diaphragm Actuator |
|---|---|
| Operating Pressure | 3.0 - 4.2 Bar /44 - 60 Psi |
| Outout Thrust | 1890 - 22800 N / 424 - 5125 Lb.f |
| Series | VD - Linear Single Acting |
| Temperature Range | -55 ...+85 °C / -67 ...+185 °F |
| Bonnet Type | Standard Or Heat Dissipated |
|---|---|
| Trim Design | Balanced Or Unbalanced |
| Flow Characteristics | Equal Percentage/Linear/Quick Opening |
| Leakage Rating | ANSI Class IV-VI |
| Noise Reduction Rating | Meets IEC Standards |
| Warranty | 1 Years |
|---|---|
| Customized Support | OEM, ODM, OBM |
| Model Number | ND 9000 |
| Seal | NBR, EPDM, FKM |
| Minimum Signal | 3.6 MA |
| Process/Valve Temperature Range | -196°C 至 +450°C 以上 |
|---|---|
| Linearity | ±0.5% To ±2.0% Of Span |
| Mounting | Direct Mount On Linear (stem) Or Rotary (ISO 5211) Actuators |
| Input/Output Connections | Conduit Entries Or Integral Connectors |
| Output Air Pressure | 0 To 100% Of Supply Pressure |
| Valve Size | 1 · 1½ · 2 · 2½ · 3 · 4 |
|---|---|
| Material | Steel |
| Pressure Rating | Class 125 Class 150 Class 300 |
| Weight, Approx. | 1.8 Kg |
| Degree Of Protection | IP 54 |
| Input Current Range | 4~20mA DC |
|---|---|
| Internal Impedance | 500Q(20mA DC) |
| Input Air Pressure Range | 0.14~0.7MPa |
| Travel Range | 10~150mm (straight Stroke), 0~90°C (angular Stroke |
| Air Connection Size | PT1/4, NPT1/4, G1/4 |
| Sizes | 2" - 48" |
|---|---|
| Ratings | ASME 150 - 2500 Or API 3000 - 10 000 Higher Pressure Ratings Upon Request |
| All | EN14382 Certified (former DIN3381) Full Closure In 2 Seconds |
| Other Designations | Safety Shut-down Systems (SSD) Safety Instrumented System (SIS) Safety Instrumented Function (SIF) Over-pressure Protection Systems (OPPS) |
| Packaging Details | Based on demand |
| Warranty | 3 Years |
|---|---|
| Model Number | DVC6200 |
| Mounting Type | Integral Mounted |
| Data Interface | Wired |
| Max Outlet Pressure | 145 Psig |
| Warranty | 3 Years |
|---|---|
| Model Number | SRD991 |
| Mounting Type | Integral Mounted |
| Data Interface | Wired |
| Max Outlet Pressure | 145 Psig |