| Type | Butterfly Valves |
|---|---|
| Brand Name | Keystone |
| Model | F990 |
| MOQ | 1 Set |
| Size | DN15 To DN300 |
| Type | Butterfly Valves |
|---|---|
| Brand Name | Keystone |
| Model | F990 |
| MOQ | 1 Set |
| Size | DN15 To DN300 |
| Input Signal | Electric |
|---|---|
| Position Control | Throttling Control, On/Off |
| Supply Media | Air, Natural Gas, Nitrogen |
| Max Outlet Pressure | 145 Psig |
| Diagnostics | Yes |
| Body Type | Eccentric PARA-SEAL Butterfly Valve |
|---|---|
| Body Size | 3" (80A) ~ 24" (600A) |
| Body Rating | ANSI Class 150~300, JIS 10K~20K |
| Fluid Temperature | -196°C ~ +500°C |
| Connections | Wafer Type, Flanged (RF) |
| Body Type | Casting Body Butterfly Valve |
|---|---|
| Body Size | 3" (80A) ~ 60" (1500A) |
| Body Rating | ANSI Class 150~900, JIS 5K~63K |
| Fluid Temperature | -45°C ~ +600°C |
| Connections | Wafer Type, Wafer Type |
| Minimum Current | 3.6 MA For Display 3.8 MA For Operation |
|---|---|
| Signal Range | 4 To 20 MA |
| Temperature Of Media | High Temperature, Low Temperature, Medium Temperature, Normal Temperature |
| Degree Of Protection | IP 66/NEMA 4X |
| Direction Of Action | Reversible |
| Input Signal | 4-20 MA HART |
|---|---|
| Air Supply | 1.4 To 10.3 Bar (20 To 150 Psig) |
| Protection Rating | IP66 |
| Operating Temperature | -40°C To 80°C (-40°F To 176°F) |
| Communication Protocol | HART 6/7 |
| Input Signal | 4-20 MA HART |
|---|---|
| Air Supply | 1.4 To 10.3 Bar (20 To 150 Psig) |
| Protection Rating | IP66 |
| Operating Temperature | -40°C To 80°C (-40°F To 176°F) |
| Communication Protocol | HART 6/7 |
| Input Signal | 4-20 MA HART |
|---|---|
| Air Supply | 1.4 To 10.3 Bar (20 To 150 Psig) |
| Protection Rating | IP66 |
| Operating Temperature | -40°C To 80°C (-40°F To 176°F) |
| Communication Protocol | HART 6/7 |
| Input Signal | 4-20 MA HART |
|---|---|
| Air Supply | 1.4 To 10.3 Bar (20 To 150 Psig) |
| Protection Rating | IP66 |
| Operating Temperature | -40°C To 80°C (-40°F To 176°F) |
| Communication Protocol | HART 6/7 |