| Certifications | ATEX, FM, IEC, And CSA Approvals. Intrinsically Safe And Non-incendive (energy Limited) |
|---|---|
| Temperature Of Media | High Temperature |
| Torque Range | 10 Nm To 32 000 Nm |
| Model Number | SA/SAR/SAV/SAVR/SAEX |
| Rotation Angle | Min 2.5° Max 100° |
| Body Type | Top And Bottom Guided Double Seated Globe Valves |
|---|---|
| Body Size | 1-1/4" (25A) - 14" (350A) For 520C; 3/4" (20A) - 8" (200A) For 530C |
| Body Rating | ANSI Class 150-600, JIS 10K-40K |
| Fluid Temperature | -196°C To +538°C |
| Connections | Flanged (RF RTJ), Butt Weld, Socket Weld |
| Input Signal | Electric |
|---|---|
| Operating Temperature | Standard Temperature, High Temperature |
| Power Source | Local |
| Communication Protocol | 4-20 MA HART |
| Diagnostics | Yes |
| Media | Chemical Liquid |
|---|---|
| Body Type | Eccentric Segmental Ball Valve |
| Body Size | 1"(25A)~12"(300A) |
| Body Rating | ANSI Class 150~600, JIS 10K~40K |
| Fluid Temperature | -45~+400°C |
| Disc Material | Stainless Steel |
|---|---|
| MEDIUM TEMPERATURE | -196 To 425 °C / -320.8 To 797 °F |
| PRESSURE RATING | Class 125 To Class 300 |
| Structure | Globe Valve |
| Bonnet Material | Stainless Steel |
| Disc Material | Stainless Steel |
|---|---|
| MEDIUM TEMPERATURE | -196 To 425 °C / -320.8 To 797 °F |
| PRESSURE RATING | Class 125 To Class 300 |
| Structure | Globe Valve |
| Bonnet Material | Stainless Steel |
| Connections | Flanged |
|---|---|
| Leakage | 0.01% X Rated Valve Capacity |
| Nominal Pressure | PN1.6~42MPa ANSI 150~2500LB |
| Lining | PFA, Translucent, Melt Processed |
| Basic Error | ±1% |
| Brand Name | Fisher |
|---|---|
| Model Number | 630 Series |
| Material | Aluminum /stainless Steel |
| Available Constructions | Standalone Pressure Regulator |
| Body Size And End Connection Style | 1/2 NPT |
| Product Name | Neles ND7000 Series Intelligent Valve Controller |
|---|---|
| Temperature Range | -40 ... +85 °C / -40 ... +185 °F, Standard Version |
| Communication | HART |
| Protection Class | IP66 / NEMA 4X Enclosure |
| Diagnostics | Yes |
| Max Outlet Pressure | 150 Psig |
|---|---|
| Input Signal | Pneumatic |
| Supply Media | Air, Natural Gas |
| Packaging Details | cartons |
| Payment Terms | L/C, D/A, D/P, T/T |