| Mounting Type | Direct Or Remote Mounting On Rotary Or Linear Control Valves |
|---|---|
| Communication Protocol | HART (Highway Addressable Remote Transducer) |
| Input Signal | 4-20 MA DC |
| Air Supply Pressure | 1.4 To 7 Bar (20 To 100 Psi) |
| Air Consumption | Approx. 0.4 Kg/h (at 1.4 Bar) |
| Product Name | Rotary Plug Valve DVGW MN And DIN Version DN 25 To DN 200 Valve Size Without Lining |
|---|---|
| Brand | SAMSON |
| Model | DVGW MN - Pneumatic - DIN |
| Matrial | Alloy/Steel |
| Valve Style | Rotary Plug Valve |
| Product Name | Rotork YT-1000R Electro-Pneumatic Valve Positioners |
|---|---|
| Input Signal | 4-20 MA DC |
| Supply Pressure | 1.4 To 7 Bar / 20 To 102 Psi |
| Air Connection | RC 1/4, 1/4 NPT,G 1/4 |
| Ingaress Protection | IP66 |
| Valve Actuation | Manual Reset, Solenoid - Direct Acting |
|---|---|
| Body Material | Stainless Steel |
| Media | Air|Water |
| Pipe / Port Size | 1/4" |
| Port Type | NPTF |
| Type | V Type Control Ball Valve |
|---|---|
| Body Material | Carbon Steel, Stainless Steel, Alloy Steel, Duplex Steel |
| Trim Material | Stainless Steel, Alloy Steel, Duplex Steel |
| Face To Face | ISA S75.04 (ANSI Class 150~600) |
| Seal Face Type | WF, WJ, RF, RTJ, FF |
| Type | Triple Offset Butterfly Valve |
|---|---|
| Size | 3" ~ 120" |
| Pressure Rating | ANSI Class 150 ~ 2500 |
| Body Material | Carbon Steel, Stainless Steel, Duplex Steel |
| Seal Ring Structure | Metal Graphite, Metal PTFE, Metal Ring |
| Actuation | Spring-return |
|---|---|
| Certifications | SIL Capable |
| Control Type | On/Off |
| Operating Temperature | Cryogenic |
| Power Source | Pneumatic |
| Model | Spirax Sarco HV3 Bronze Bodied Globe Stop Valves For Steam Water Oil Air Applications With Handwheel |
|---|---|
| Connection Type | 2 Wire |
| Output Signal | 4 ~ 20 MA DC |
| Brand | Spirax Sarco |
| Bus/Sensor | 4-20 MA Transmitter |
| Valve Actuation | Manual Reset, Solenoid - Direct Acting |
|---|---|
| Body Material | Stainless Steel |
| Media | Air|Water |
| Pipe / Port Size | 1/4" |
| Port Type | NPTF |
| Type | Butterfly Valves |
|---|---|
| Brand Name | Keystone |
| Model | F990 |
| MOQ | 1 Set |
| Size | DN15 To DN300 |