| Signal Input | 4~20 MA (HART) |
|---|---|
| Ambient Temp Range | -40 To +85 °C |
| Pneumatic Pressure | 1.4~8 Bar (20~115 Psi) |
| Protection | IP66 |
| Packaging Details | Carton + Wooden crate + Protective packaging |
| Input Current Range | 4~20mA DC |
|---|---|
| Air Source Connection Size | PT1/4, NPT1/4 |
| Ingress Protection Rating | IP66 |
| Input Pressure Range | 0.14~0.7MPa |
| Pressure Gauge Connection Size | PT1/8, NPT1/8 |
| Port Size | 1 |
|---|---|
| Operating Temp. Range | - |
| Communication Protocols | S |
| Input Signal | 4 |
| Operational Pressure Range | 1 |
| Port | Main Ports In China |
|---|---|
| Packaging Details | Packing type: cardboard box/non-fumigation wooden box |
| Supply Ability | 100 Set/Sets per Month |
| Place of Origin | China |
| Brand Name | KOSO |
| Set Point | 4 To 20 MA |
|---|---|
| Valve Travel | 3.6 To 300 Mm |
| Opening Angle | 24 To 100° |
| Material | Aluminum |
| Communication | HART® Field Communication Protocol |
| Warranty | 3 Years |
|---|---|
| Model Number | DVC6200 |
| Mounting Type | Integral Mounted |
| Data Interface | Wired |
| Max Outlet Pressure | 145 Psig |
| Output Pressure | 0.1-10 Bar |
|---|---|
| Protection Class | IP66 |
| Communication | HART 7/Foundation Fieldbus |
| Operating Temp | -52°C–185°F (-62°C–85°C) |
| Input Signal | 4-20mA + HART/Foundation Fieldbus |
| Minimum Signal | 3.6mA |
|---|---|
| Hysteresis | <0.5% |
| Standard Temperature Range | -40°C To +85 °C/ -40 °F To +185 °F |
| Protection Class | IP66 |
| Output Siginal | 4-20 MA |
| Weight Of Valve Positioner | 2.5 Kg (5.5 Lb) |
|---|---|
| Air Supply Pressure | 1.4 To 7.0 Bar |
| Protection | IP66 |
| Input Signal Range | 4 - 20 MA HART |
| Packaging Details | Cardboard box/Wooden crate |
| Air Con | 0.082 To 0.637 Nm3/h @ 4.1 Bar |
|---|---|
| Temp | -52°C To 85°C (-61.6°F To 185°F) |
| Materials | Copper Free Aluminum, Stainless Steel |
| Repeatability | ≤0.25% |
| Air Cap | 30.6 Nm3/h @ 4.1 Bar (18 SCFM @ 60 Psi) |