| Operating Temperature Limits | -58°F To 185°F (-50°C To 85°C) |
|---|---|
| Supply Pressure Effect | 0.05% Per Psi |
| Insulation Resistance | Greater Than 10 G Ohms At 50% RH |
| Relative Humidity | 10 To 90% Non-condensing |
| Packaging Details | Cardboard boxes/Wooden crates |
| Power Supply | Two-wire, 4-20 MA ,10.0 To 30.0 VDC |
|---|---|
| Compliance Voltage | 10.0 VDC @ 20 MA |
| Effective Resistance | 495 Ω @ 20 MA Typical Add 20 Ω When HART Communication Active |
| Communications | HART Protocol |
| Transport And Storage Temperature Range | -40° To 176°F (-40° To 80°C) |
| Shutoff Class | Class IV (FCI 70-2) |
|---|---|
| Static Destruction Limit | 100 MA |
| Warranty Period | 1 Year |
| Valve Type | Pneumatic |
| Deviation | ≤1 % |
| Deviation | ≤1 % |
|---|---|
| Media | Gas |
| Signal Range | 4 To 20 MA |
| Direction Of Action | Reversible |
| Sensitivity | ≤0.1 % |
| Weight | 8.3 Pounds (3.9 Kg) Aluminum 20.5 Pounds (9.3 Kg) Stainless Steel |
|---|---|
| Housing Material | Cast, Powder-painted Aluminum, Stainless Steel |
| Power Supply | Two-wire, 4-20 MA 10.0 To 30.0 VDC |
| Model Number | Logix 3200MD Digital HART Positioner |
| Compliance Voltage | 10.0 VDC @ 20 MA |
| Deviation | ≤1 % |
|---|---|
| Media | Gas |
| Signal Range | 4 To 20 MA |
| Direction Of Action | Reversible |
| Sensitivity | ≤0.1 % |
| Housing Material | Cast, Powder-painted Aluminum, Stainless Steel |
|---|---|
| Repeatability | <0.05% Full Scale |
| Maximum Voltage | 30.0 VDC |
| Power Supply | Two-wire, 4-20 MA 10.0 To 30.0 VDC |
| Model Number | Logix 3200MD Digital HART Positioner |
| Housing Material | Cast, Powder-painted Aluminum, Stainless Steel |
|---|---|
| Repeatability | <0.05% Full Scale |
| Maximum Voltage | 30.0 VDC |
| Power Supply | Two-wire, 4-20 MA 10.0 To 30.0 VDC |
| Model Number | Logix 3200MD Digital HART Positioner |
| Deviation | ≤1 % |
|---|---|
| Media | Gas |
| Signal Range | 4 To 20 MA |
| Direction Of Action | Reversible |
| Sensitivity | ≤0.1 % |
| Device Object Type | SIPART PS2 Valve Positioner |
|---|---|
| Condition | New |
| Model Number | SIPART PS2 Valve Positioner |
| Protocol | HART |
| Application | Electro-Pneumatic Valve Positioner |